20ZOBRAZENÍ

Tak schválně. Kolik riflí máte v šatníku? Já čtvery, ale odvážím se říct, že mi sluší jedny. Samozřejmě ty nejvíc odrbané. Protože v nich chodím skoro všude, pokud není takový hic, že se v džínách fakt nedá vylézt.

V každém obchodě s textilem najdete nekonečné hromady těchto kdysi pracovních kalhot ve všemožných barvách a hlavně střizích. Čert aby se v tom jejich značení vyznal. Nic neobvyklého, že si vezmu patery, z toho do tří nevejdu vůbec (ačkoliv všechny mají stejnou velikost) a ve dvou vypadám jako připravená ke startu skákání v pytli.

Ještě před porodem jsem s nákupem kalhot tak moc nebojovala, díky judu jsem měla postavičku vybojovanou předem :-) Ale od té doby mi přibyly oblinky tady, zatímco jinde se ztratily a najednou nevím, co si vlastně mám vyzkoušet natož koupit. Protože vsadím se s vámi o cokoliv, v každém obchodě s džínami jsou pro vás ty pravé. Jenom je objevit.

Tenhle manuál by mohl trochu pomoci.

 

1. Vybírejte podle boků

Všechny typy kalhot se dají rozdělit podle tří parametrů: jak moc jsou široké nohavice od kolen dolů, jak přiléhavé jsou kalhoty přes boky a stehna a kam až sahají ve výšce mezi boky a pupíkem (výška sedu).

Obecně, obzvláště pokud nemáte postavu snů, byste si měli vybírat rifle, které dobře sedí přes boky. To znamená nejsou přehnaně obtažené (skinny, někdy i cigaretové – straight cut) ani pytlovitě volné (loose fit, baggy jeans). Jakmile najdete džíny, které vaše boky zdůrazňují tak akorát, máte napůl vyhráno. Nejčastěji to budou typy označené jako boot cut, flare cut případně boyfriend´s jeans.

Extrémy, ať už velmi úzké džíny skinny nebo neforemné pytle baggy jeans nechejte vysokým a štíhlým. Nebo aspoň těm štíhlým :-)

2. Jaké boty nosíte k riflím?

Preferujete strkat kalhoty do kozaček nebo je raději necháváte volně splývat přes oblíbené sněhule? Bacha na to. Nejjistější bude vzít si zmiňované botky s sebou na nákup a ověřit na místě, jestli zip u kozaček zapnete přes nohavice nebo jestli vám rifle před boty nevytváří cosi jako koňská kopýtka. Důležité je to i proto, že délka by měla sedět k výšce podpatku. S delšími si ještě jde poradit, ale jestli se vám podaří koupit si k botkám na vysokém podpatku krátké nohavice, máte o srandu postaráno. Vsadím se, že takové rifle moc venčit nebudete.

3. Střih pro velké ženy

Pokud máte větší než velkou nadváhu, nákup kalhot je čiré utrpení. Jestli potřebujete velké velikosti džín, hledáte střih, který má lehce snížený sed a mírně rozšířené nohavice. Nejužší jsou nohavice v kolenech. A je důležité, aby tam skutečně zúžené byly, jinak budete vypadat beztvará. Dost pomůže, když rifle jsou aspoň trošku pružné a hlavně mají správnou velkost, i kdyby to měla být 54. Zapomeňte na ozdobné kamínky a jiné nápadné zdobení či šisování do světlých fleků, které přitahuje pozornost k velkým nohám. Soustřeďte se na zdůraznění tváře a výstřihu.

4. Střih pro postavu hrušky

Hodně udělají rifle s příměsí elastanu, které lépe sedí. Obvykle budete vypadat lépe v džínách s rovnými nebo zúženými nohavicemi (pokud jste jinak štíhlá). Vyhněte se džínám, které jsou přes boky volné, pozor na nabírání v pase. Pozor, pokud mají rifle větší obsah elastanu, tak postupně “povolují”. V praxi ráno vypadáte skvěle, ale v pozdním odpoledni už na vás kalhoty divně visí. Váháte-li mezi dvěma velikostmi pružných džín, berte tu menší.

Dost pomůže, když si přes džíny oblečete světlejší tuniku nebo halenku k bokům a volněji si přes halenku dáte tenký pásek pro zdůraznění pasu. Tím skryjete disproporci mezi pasem a boky.

5. Široké boky

Ideální je najít rifle – nerifle z tkaniny, která spíše splývá. Vyberete si pak rovný střih a vzdáte se jakýchkoliv kapsiček na zadku.Když neseženete žádné bez kapsiček, tak tedy s kapsičkami umístěnými poněkud níže a blíž k sobě.

6. Drobná postava

Najděte si perfektně padnoucí džíny. Mohou být skinny nebo cigaretové, případně s mírně rozšířenými nohavicemi. Dávejte si pozor na velké knoflíky nebo kapsy a zkrácené délky nohavic. Nápadné detaily přebijí vaši drobnou konstituci a ve zkrácených délkách budete vypadat ještě kratší.

7. Chlapecká postava

Vypadáte jako kluk, jste spíše štíhlá s boky zhruba stejně širokými jako pas. Sáhněte po riflích s rozšířenými nohavicemi (boot cut, flare cut), dodají vám trochu ženskosti.

8. Výška sedu

Obecně se vyhýbejte extra nízkým kalhotám, díky kterým máte věčně holá záda a široké okolí ví, jaké nosíte spodní prádlo. V dobrém střihu džín by vám neměl po zapnutí “přetékat pupek” nad knoflíkem. Jestli máte problémy s povoleným břichem, poohlédněte se po riflích s vyšším sedem.

9. Tmavěmodrá klasika

Dámská móda dovoluje téměř jakýkoliv barevný odstín. Loni kamarádka vážně uvažovala o riflích v jedovatě oranžové barvě. Stylisté a prodavačky se shodují, že pokud si nejste jistí, neuděláte chybu s klasickými tmavěmodrými džínami. Sluší totiž všem a jsou univerzálnější než rifle světle modrých nebo jinak barevných odstínů. Aby vám déle vydržely tmavé, je dobré prát je obrácené na rubovou stranu.

10. Prostocviky ve zkušební kabince

Jasně, určitě si vezměte tolik riflí, kolik vám obsluha dovolí. Protože je potřeba si všechny zkusit než se rozhodnete. Nestačí je ale na sebe jen navléct. Prozkoumejte, jak vypadáte zezadu. Dřepněte si. Párkrát povyskočte. Netlačí? Nepadají? Ohněte se ke špičkám nohou. Nepřijdete o dech?