34ZOBRAZENÍ

„Děti vždy představují větší problém, než si myslíte a také více radosti.“ (Charles Osgood)

Kdokoliv, kdo má děti, ví, že život s dětmi je do jisté míry komplikovaný. Počínaje větším množstvím prádla na praní, přes koupání, vaření, nakupování, vyzvedávání ze školy, domácí práce, sport, zábavu nikde není nouze o drobné zádrhely.

Váš život s dětmi nikdy nedosáhne ultra-jednoduchosti, ale můžete najít způsoby, jak jej zjednodušit nezávisle na tom, kolik dětí máte.

Například můj život: Mám dům plný dětí a přesto jsme s mou ženou našli způsob, jak náš život uspořádat, najít vnitřní mír a štěstí uprostřed chaosu. Jak se nám tento zázračný trik podařil? Není na tom nic zvláštního, je to jen souhrn malých změn, které během několika let vedly k zjednoušení našeho života.

Nejdůležitější zázračný trik ovšem je: Mou hlavní prioritou je rodina a v mém životě existuje jen málo důležitých věcí. Když chcete dosáhnout hodně cílů (nebo je musíte dosáhnout), váš život se stane složitým. Ale když si vyberete jen pár věcí, které jsou skutečně důležité pro vás, eliminujete zbytek, a tím dosáhnete značného zjednodušení svého života.

To, co následuje, je seznam, který některým může připadat komplikovaný – 25 bodů! Věřte mi, mohl by obsahovat klidně jednou tolik, ale nechci vás zahltit. Místo toho, abyste se snažili dělat všechno najednou, vyberte si jednu nebo dvě věci, které vás osloví, a vyzkoušejte je. Dejte si tuto stránku do záležek a čas od času se k ní vraťte a vyzkoušejte jiný nápad. V nejlepším případě přijdete sami na další nové nápady!

1. Soběstačnost.

Tento tip v dlouhodobé perspektivě dokáže velmi zjednodušit váš život. Ale v krátkém období vše bude vypadat spíš složitější. Spočívá v tom, že své děti učíte starat se o sebe, postupně jak rostou a moudří. Učit děti, aby něco zvládli sami, místo toho, abyste to za ně udělali, může být zpočátku dost frustrující, ale vyplatí se to ještě roky potom. Mé děti, například, si dokážou připravit snídani, umýt se, obléci, vyčistit si zuby a obecně vypravit se ráno s jenom minimálními zásahy z naší strany. Tento druh soběstačnosti mně a mé ženě ušetřil tuny času a problémů.

2. Jeden kalendář.

Pokud máte více než jedno dítě, asi máte hodně aktivit, které musíte sledovat. Počínaje školními akcemi jako Vánoční besídka a třídní schůzky až k volnočasovým kroužkům jako fotbal, tanec nebo hudebka. Zorganizujte si svůj život pomocí jednouchého kalednáře (používám kalendář od Googlu), do kterého zadáte všechny aktivity a schůzky vás i vašich dětí. Zběžný pohled do kalendáře vám pomůže naplánovat celý den.

3. Boxy na hračky.

Je nevyhnutelným faktem, že děti mají spoustu hraček a ty se válí všude. Zblázníte se, jestli se je budete snažit zvládat s bezohledností diktátora. Místo to si nechte děti hrát, ale mějte připraveny hromady boxů, do kterých mohou hračky hodit, když si dohrají. Uklízení je pak brnkačka – děti jen všechno sklidí do boxů na zemi a přesunou se dělat nepořádek někam jinam. Můžete mít zvláštní boxy pro určité hračky (například na Lego, jiný na plyšová zvířátka, další na autíčka) a k tomu univerzální boxy na hračky, které nepatří nikam jinam. Nesnažte se to příliš organizovat – cílem je váš život zjednodušit.

4. Pravidelný úklid.

Jestli jste jako já, nesnášíte velký nepořádek. Naučte své děti uklízet po sobě. Nechte je, ať udělají nepořádek, ale pokaždé jim řekněte, že je načase uklízet. Řekněte jim, že mají uklízet, dříve, než se přesunou k jiné činnosti, například k obědu nebo do postele. Během dne je dobré mít pravidelnou dobu, kdy se uklízí, jako třeba před spaním, před odchodem do školy, takže váš dům je přes noc a během dne uklizený.

5. Klidný čas před spaním.

Děti vyžadují rutinu, a není lepší rutiny než ta uspávací – může zahrnovat uklízení, umývání, čištění zubů, oblékání pyžamka a čtení pohádky. Předčítání nahlas je skvělý nápad, protože je po dni plném aktivity zklidní, strávíte spolu příjemnou chvíli a ještě jim předáváte návyk čtení. Plus je to něco, co každého baví.

6. Připravte se večer předem.

Ráno může být hektické pro rodiče i děti, ale nemusí. Místo toho připravte vše, co můžete, večer předtím, tak vaše ráno bude klidnější. Rád připravuji jejich svačinky, oblečení (svoje také), kontroluji úkoly a připravenou aktovku. Takže ráno jenom sníme snídani, trochu vysmýčíme, oblečeme se a popadneme připravené věci. Je to skvělý způsob, jak začít svůj den.

7. Neplánujte příliš.

Někdy plánujeme na co kdyby – kdyby kdyby, takže každá minuta a každá eventualita je naplánována. To vede ke stresu a problémům. Místo toho se snažte každý den toho naplánovat co nejméně. Nechte si čas mezi schůzkami, událostmi či aktivitami, takže váš den ubíhá volnějším tempem. Začněte se vypravovat dříve než je to nutné, beze spěchu, nechte si čas na přechod mezi dvěma událostmi. Méně napěchovaný diář je pohodovější než přeplněný.

8. Věnujte nějaký čas pouze rodině.

Zkuste si najít pravidelnou dobu ve svém rozvrhu, kdy nebudete dělat nic jiného, než trávit čas společně jako rodina. Pro některé lidi funguje skvěle společný oběd – každý si sedne a jíte společně jako rodina. Na tento čas si nikdo nic neplánuje. Pro jiné třeba existují společné víkendy, nebo aspoň jeden den o víkendu. U nás je neděle rodinným dnem. Těšíme se na ni. Obecně víkendy věnujeme rodině a také večery – všechna práce bývá hotová do 17h.

9. Žádné složitosti s oblečením.

Pro děti je nejlepší kupovat oblečení, které se snadno kombinuje. Vyberte si nějaké barevné schéma, takže netrávíte hodiny probíráním jejich oblečení, abyste našli něco, co se k sobě hodí. Každých pár měsíců proberte jejich oblečení a zbavte se kusů, ze kterých už vyrostli (děti rostou strašně rychle!). Staré oblečení můžete věnovat charitě nebo příbuzným (nebo je přenechat mladšímu sourozenci). Udržujte jejich šatník jednoduchý – jakmile se oblečení nevejde do jejich skříně nebo šuplíku, musíte se něčeho zbavit. Nepřecpávejte šuplíky, nikdy v nich nic nenajdete. Ponožky jsou další výzvou – používejte síťku na špinavé ponožky a další na čisté ponožky. Pak celou síťku hodíte do pračky a ponožky se nebudou ztrácet (přinejmenším ne tak moc).

10. Zavčasu se připravte.

Zvykněte si zkontrolovat plánované věci předem (obvykle den předem), abyste věděli, co vás čeká. To vám umožní připravit se na tyto události včas, takže nebudete spěchat na poslední chvíli. Například když jdeme na fotbal, ujistíme se, že máme skládací židličky, pití, svačinku, permanentky a šály v pořádku. Když se na věci připravíte v předstihu, všechno je později o dost jednodušší.

11. Vždy s sebou noste svačinku.

Děti mají stále hlad. Buďte stále připraveni – když někam jedete, dejte si do sáčku nějaké sušenky, tyčinky, oříšky, nakrájený sýr nebo zeleninu, rozinky atp. Vše zabalte do mističek nebo sáčků pro snadné přenášení. Zvláštní box jenom na svačinky se velmi vyplatí. Nezapomeňte s sebou vzít dost tekutin na pití, děti mají stále žízeň. Bohužel vám nepomůžu s nutnými pauzami na čůrání.

12. Dětské ubrousky a lékárnička.

Vždy budou umazané. Připravte se na to. Dětské vlhčené ubrousky jsou skvělé i když už vaše děti odrostly plenkám. Přibalte je do malé „krabičky poslední záchrany“, která může obsahovat i dezinfekci, náplasti, pár hraček, kapesníky a náhradní oblečení – cokoliv, co si myslíte, že vám pomůže ve chvíli krize, které nevyhnutelně nastávají.

13. Vezměte si náhradní oblečení.

Máme malý baťůžek, který obsahuje věci na převlečení pro každé dítě – trochu lepší oblečení, běžné oblečení, spodní prádlo a ponožky. Tímto jsme připraveni na všechny nehody, nebo nečekanou nabídku na přespání u prarodičů či kamarádů. Je to nedocenitelná pomoc.

14. Vytvořte si týdenní rutinu.

Kromě pravidelných chvilek pro rodinu je dobré mít napsanou týdenní rutinu, která visí někde, kde ji každý vidí. Týdenní rutina může zahrnovat pravidelné cvičení, uklízení, umývání auta, práce venku, dny na pochůzky a vyřizování atd. Tímto se stane týdenní chod domácnosti více přehledný pro každého člena domácnosti. Eliminujete spoustu překvapení na poslední chvíli.

15. Bavte se jako rodina.

Pravidelná komunikace mezi jednotlivými členy rodiny řeší hodně problémů. Vyhraďte si čas, kdy celá rodina mluví o záležitostech týkajících se celé rodiny. Dobrá přiležitost je večeře. Také pořádáme týdenní „rodinné schůzky“, kdy se sejdeme a mluvíme o domácnosti, chválíme a plánujeme náš Rodinný den a nakonec si zahrajeme nějakou hru.

16. Vyjděte si na rande.

Pokud máte problém najít si čas individuálně na každé dítě (ať už máte jedno nebo více), naplánování „rande“ může být řešení. Naplánujete si schůzku se svým dítětem na konkrétní čas a datum a společně se rozhodněte, jak schůzku strávíte. Může to být něco prostého, jako třeba procházka po okolí nebo do parku, společné čtení, hraní deskové hry, sport nebo video hra nebo třeba můžete jít do restaurace nebo do kina nebo do zábavního parku. Když máte hodně dětí, možná budete muset jednu schůzku týdně absolvovat postupně s jedním dítětem po druhém.

17. Najděte si čas na svého partnera.

Je snadné strávit tolik času svými dětmi, že zapomenete na toho druhého. Nenechte to dojít tak daleko – je to sázka na jistotu, že se odcizíte a ztratíte ono pouto, kvůli kterému tvoříte rodinu. Udržujte vztah naživu tak, že jednou týdně si zaplatíte hlídání a budete dělat něco společně, jenom vy dva.

18. Někdy nechte věci plynout.

V tomhle ne vždy vynikám, ale stále na tom pracuji: nebuďte vždy tak přísní. Nechte věci plynout. Jsou to jenom děti – nechte je žít. Mám tendenci být velmi důsledný, ale stále si připomínám, že to mnohdy nestojí za hádku. Místo toho, to nechám být a relaxuju. Nakonec se s tím nějak vypořádají, pokud je milujete a podpoříte je v úsilí.

19. Udělejte z debordelizace rodinnou záležitost.

Jednou za pár měsíců vyčlením jeden den, kdy procházíme věci v pokojích a debordelizujeme. Děláme to společně, jako rodinnou událost. Výsledkem jsou krabice plné odpadu a věcí na charitu plus neobyčejně prostorné pokoje. Je to velmi uklidňující záležitost.

20. Relaxujte doma.

Často jsme tak zaneprázdněni, že jsme pořád „na cestě“, od jedné věci k druhé. A čas pro rodinu trávíme zrovna tak – jdeme do kina nebo do restaurace nebo za jinou zábavou. Je to drahé a vyčerpávající. Místo toho se snažte trávit doma tolik času, kolik můžete. Můžete se dívat na video místo kina. Můžete hrát deskové hry místo sportování. Můžete si navzájem předčítat nebo vyprávět. Je hromada věcí, které můžete dělat doma, nestojí ani korunu a jsou zábavné.

21. Vytvořte si tradice.

Děti milují tradice, počínaje kalendářními svátky a konče rodinnými událostmi. Moje máma vždy před Vánocemi pekla s dětmi vánoční sušenky a před Velikonocemi barvila vajíčka. Děti mají rády tyto tradice. Můžete si vytvořit vlastní tradice, ať už pro společnou večeři, rodinné schůzky, rodinný den nebo cokoliv, co vás sblíží. Pokud to začnete dělat pravidelně a dáte na to důraz, stane se to tradicí a děti si to budou pamatovat až do dospělosti.

22. Udělejte z vaření a uklízení rodinnou záležitost.

Vaření a uklízení může být komplikované a bránit vám, aby jste se plně věnovala dětem. Pokud toto děláte jako rodina, vyřešíte tím hned dvě věci – více rukou více zvládne a navíc spolu strávíte čas, kdy se děti naučí dovednosti důležité pro život. Udělejte z toho zábavu – ať vyberou recept a jdou nakoupit suroviny s vámi. Sledujte, jak rychle dokážete uklidit celý dům – když se účastní celá rodina, zvládáme to za 30 – 40 minut. Vytvořte ze všeho závod nebo hru.

23. Nesnažte se stihnout příliš věcí najednou.

Týká se to vašich cílů, ale i cílů dětí. Pokud se snažíte zvládnout příliš mnoho věcí, bude váš život složitý. Čím méně se toho snažíte stihout, tím to bude jednodušší. Je to jednoduché. Vytvořte si seznam cílů a úkolů a zkontrolujte si, které souvisí s vašimi prioritami a které jsou nejdůležitější. Které vám přináší nejvíce radosti a prospěchu? A které jen plýtvají vaším časem a energií bez adekvátní odměny? Zaměřte se na zásadní věci a eliminujte maximum ze zbývajících.

24. Buďte aktivní.

V současnosti se děti snadno stanou pasivními tím, že tráví příliš mnoho času před televizí, počítačem a video hrami. Udržte je aktivní tak, že s nimi budete chodit ven na procházky, plavání, sportování. Kupte jim kola a jděte do parku. Vymýšlejte soutěže, závody, jako třeba kdo udělá víc kliků nebo dřepů. Udělejte z toho zábavu, ale udržte je v pohybu. Jak že to zjednoduší váš život? Děti budou méně konzumenty mediální zábavy, což dle mého názoru přináší problémy. A co víc, budou zdravější a neutratíte za to mnoho.

25. Soustřeďte se na to, co děláte, ne co kupujete.

Příliš často svým dětem předáváme životní zkušenosti na základě toho, co děláme: rádi nakupujeme, jíme, chodíme do kina. Tak se děti naučí, že bavit se znamená utrácet peníze. Soustředíme se na materiální věci a totéž opakují ony. Místo toho je naučte (nejen slovy, ale hlavně činy), že je důležité věci dělat ne kupovat. Jděte do parku, hrajte si venku, hrajte deskové hry, čtěte, vyprávějte, hrajte šarády, vařte, uklízejte, jděte na pláž nebo k rybníku, něco postavte, umyjte auto. Strávíte spolu smysluplně čas, aniž byste utratili korunu.

„Díky dětem můžete objevit hodně věcí. Například kolik máte trpělivosti.“ (Franklin P. Jones)