33ZOBRAZENÍ

 

„Přestat kouřit je ta nejjednodušší věc na světě. Vím to, sám jsem to zkoušel nejméně tisíckrát.“ (Mark Twain)

 

K novému roku se kolem mně pravidelně vyrojí hejna podivínů. Při běhání potkávám lidi, které jsem neviděla ani na ulici, natož běhat. Kamarádka nechce do kávy cukr. Táta je nervózní, protože vyházel všechny cigarety. Známý se smrtelně strnulým výrazem obchází všechny doktory a sbírá preventivní prohlídky jako cestovatel suvenýry. Navrhovala jsem, že by mohl místo mně na gynekologii, ale ani se neusmál. Je to vážné. Všichni chtějí být od ledna dokonalí.

Vůči předsevzetím Nového Roku jsem celkem dost imunní, ale přiznám se, že se ráda nechávám pro něco nadchnout. A minulý týden mě opravdu nadchlo toto video (s českými titulky):

Matt Cutts: Zkuste něco nového po dobu 30 dní

Protože ten člověk tak trochu mluvil o mně. A myslím, že nebudu sama, kdo si (na mateřské) připadá poněkud uvězněný ve stereotypu. Jako byste celé roky chodili ve špatných botech a nějak neměli čas ani energii pořídit si lepší. Večer jsem přemýšlela nad svými nedokonalostmi, které bych během 30 dní mohla odbourat. Nad tím, co jsem chtěla a nikdy se to o to ani nepokusila.

Opravdu věřím, že jeden jediný měsíc stačí k získání nového návyku. Nebo odbourání jiného. Občas mi píše čtenář/ka blogu stesky, že neví jak začít. Že cítí potřebu změny, ale neví, jak se změnit. Nejsem odborník na psychologii, mám jen vlastní zkušenosti. Snad nejtěžší pro mě bylo začít běhat. Nejen proto, že se jedná o poměrně náročný druh pohybu, ale i proto, že na základní i střední škole jsem patřila mezi ty inteligenty, kteří neumí udělat ani kotoul. Natož běhat. Vždycky jsem tělocvik protrpěla na hranici svých psychických i fyzických sil. Ještě než vůbec začnete s čímkoliv, je potřeba si uvědomit:

že se nesnažíte pohnout zeměkoulí, ani uběhnout maraton, ani nikdy po celých osmdesát let zbývajících do smrti nekřičet. Ne. Snažite se o nepatrnou věc právě teď. Obout si tenisky na běhání a otevřít dveře. Najít poslední zbytky sil a jít bouchnout do koupelny místo před dětmi. Nic víc.

Nesnažte se bojovat na více frontách. Soustřeďte své síly na jeden jediný cíl. Je hloupost snažit se současně začít cvičit a přestat pít kávu a omezit dětem televizi na hodinu denně. Nedáte to. Vyberte si jednu věc. Až ji dokončíte, přejděte k další. Výhoda je, že s úspěchy roste chuť, takže jakmile ve svých soukromých sázkách začnete vyhrávat, budete mít chuť do dalších sázek.

Vždycky máte volbu, jak na situaci zareagujete. Snažte se zachytit ten okamžik zlomu a prodloužit ho. Uvědomte si, že si svůj osud volíte sami. I když jsou okolnosti neskutenčně nepříznivé, všechno se proti vám spiklo, je na vás, jak zareagujete. Naštvete se? Vaše volba. Necháte se zlomit? Vaše rozhodnutí. Přesto se budete drát za svým cílem? Na jednu jedinou situaci můžete zareagovat tisícem způsobů. Který si vyberete? Pak za svou volbu přijměte plnou odpovědnost. Přiznám se, že nesnáším ty typy, kteří neustále vysvětlují, proč to či ono nešlo, proč jsou tam a ne jinde, proč se ostatní mají líp a jak nelítostný osud zmařil jejich šťastný život.

Udělejte pokud možno každý den alespoň jeden malý krůček k cíli. Vyhledávejte zátěžové situace. Pozorujte, co s vámi dělají. Potlačte nutkání zareagovat starým a neefektivním způsobem a zvolte si lepší cestu. Když jsem začínala běhat, vstávala jsem od počítače s jedním jediným cílem. Obuju si tenisky. A překonat tu nechuť mě stálo stejné psychické úsilí jako celý zbytek trasy.

Určitě jste zvědaví, jak zní má soukromá sázka na příštích třicet dní. Myslím, že mnoho z vás ji dávno zná. Jmenuje se Jillian Michaels 30 day shred. Držte mi palce. A dejte vědět, jaké sázky uzavíráte vy.