28ZOBRAZENÍ

 

Moje maminka má jemné, nepříliš husté vlasy. Každý den ráno si je musí namočit a vyfénovat před kartáč, aby jak sama říká, mohla mezi lidi. Považovala jsem za velké štěstí, že jsem vlasy zdědila po dědečkovi husté a vlnité. Stačilo kudrny něčím umýt a jít.

Pak jsem porodila a odkojila dvě děti. Ano, hádáte správně. Genetiku neošidíte a já mám rázem na hlavě to, co moje maminka jenom ve vlnité verzi. Což si nejsem jistá, že je zrovna výhra. Takže už tři roky bojuju s tím, abych bez ranního fénování mohla mezi lidi.

Celkem dobrou zkušenost jsem udělala s tzv. bezšampónovou metodou, při které se vlasy umývají jenom jedlou sodou a octem. Potíž je, že abych na hlavě neměla úplného zpliha, musím do nich dávat tužidlo. A to se octem a sodou nevymyje.

Nicméně tato metoda mě přivedla na stopu přírodních prostředků na různé vlasové potíže. Ono totiž skoro všechno z drogerie jde něčím nahradit. Jen vědět čím.

 

Vlasový kondicionér

Existuje nepřeberně mnoho receptů na vlasové masky a kondicionéry. 95% z nich obsahuje olej. Nic moc, když máte mastné vlasy. Zkoušela jsem kde co, ale ten olej způsobuje, že minimálně týden vypadám jako zmoklá slepice. Možná u jiných vlasů to funguje, u jemných a mastných určitě nedoporučuji.

Naopak neuvěřitelně mi pomohla velmi jednoduchá vaječná kůra:

Do hrnku rozklepnete jedno, dvě vajíčka, podle množství a délky vlasů. Rozkvedláte, nanesete na mokré, neumyté vlasy. Zabalíte do igelitu (ještě jednodušeji do elegantní plastové čepičky na plavání), převážete ručníkem a na patnáct minut se schováte před manželem. Pak to celé pořádně opláchnete, umyjete šampónem a vysušíte, jak jste zvyklé.

Rozčesávač na vlasy nebo bezoplachový kondicionér

1 a 1/4 hrnku vody, 3 polévkové lžíce vlasového kondicionéru „oplachovacího“ z obchodu, lahvičku s rozstřikovačem. Čím jemnější mlhu rozstřikovač dělá, tím líp.

Vodu zahřeju, vmíchám kondicionér a naleju do lahvičky. Nastříkám na vlhké vlasy, promnu, nechám normálně uschnout. Vlasy se pak líp rozčesávají. Jestli máte menší lahvičku, tak smíchejte vodu s kondicionérem v poměru 1:5. Nebo zbytek skladujte v jiné lahvičce.

Tužidlo na vlasy

Zkoušela jsem cukrovou vodu. Jednoduše v hrnku teplé vody rozpustíte dvě lžičky cukru. Drží to dobře, dokonce se pak vlasy trochu víc lesknou. Ale blbě se pak rozčesávají. Možná na hladkých vlasech by to nedělalo takové potíže.

Lepší mi přišlo pivní tužidlo. Jednoduše odstáté, zvětralé pivo nalejete do rozprašovače a aplikujete na suché vlasy. Odér za pár minut vyvane a nejde cítit nic. Údajně si tímto tuží číra pankáči, ale to do toho asi ještě něco přidávají nebo používají vysokovoltážní pivo, protože tak silné mi tohle tužidlo nepřipadlo.

Maska na vlasy zničené sluncem

Na přesušené, krepaté vlasy pomáhá med a troška oleje. Ten olej je tam kvůli tomu, aby se med líp oplachoval. Na 1/2 hrnku tekutého medu dáte dvě polévkové lžíce kuchyňského oleje. Nanáší se na umyté, vlhké vlasy. Necháte působit dvacet minut, umyjete. Počítejte s tím, že se to vymývá trochu déle. Ale vlasy jsou potom moc pěkné.

Někdo používá med se žloutkem nebo avokádem. To jsem nezkoušela, když tak dejte vědět.

Rozčesávač pro panenky

Jestli máte holčičku, určitě víte, jak vypadá barbie po hře na kadeřnický salón. Nemusíte ty krepaté chemlonové vlasy ostříhat. Smíchejte aviváž s vodou v poměru 1:1. Ponořte vlasy panenky do horké vody asi na půl minuty. Hojně nastříkejte na vlasy vyrobený rozčesávač. Rozčesejte nějakým nejlépe antistatickým hřebínkem. Nechejte uschnout. Aspoň na chvíli panenky zase vypadají jako slečny a ne jak čarodějnice.