45ZOBRAZENÍ

Má je doma skoro každý. Obyčejná brčka. V Ikea je pořídíte v pestrých barvách po 200 ks za cenu velmi lidovou. Cože byste si počli s dvěmi sty brčky? No, je možné, že po přečtení článku vám ještě nějaké pochybí.


Děti z neznámého důvodu brčka obvykle milují. Taky je zbožňuje naše logopedka, která různými dechovými cvičeními s brčkem posiluje plynulý výdech a kruhový sval kolem pusy (musí fungovat, aby šlo říkat Č, Š, Ž).
Hry s brčky baví už poměrně malé děti, zhruba od dvou let. Složitější tvoření pochopitelně zaujme spíše starší děti. I když pokud dítě se zatajeným dechem sleduje, co to maminka na stole páchá, určitě to má taky nějaký výchovný význam. Znám chlapečka, který potřebuje všechno vidět snad stokrát, než to zkusí – a naprosto perfektně provede.

Brčkové korále

Brčko rozstříháte na malé kousky. Použijete při dalším tvoření jako nejlevnější korálky na navlékání. Malé děti hodně baví brčka stříhat, protože se stříhají dobře a létají daleko. Práci jim ještě usnadníte, když brčka dáte do vysoké sklenice tak, aby trčely nahoru. Prťata pak stříhají brčka jako zahradníci větve obouručními nůžkami 
Dobře se ke stříhání hodí básnička: „Princeznička na bále, poztrácela korále…“

Bublinky

Do lavóru napustíte teplou vodu, rozmarně zastříkáte prostředkem na mytí nádobí. Můžete kápnout trochu barvy na potraviny, bubliny pak budou barevné, ale víc se nauklízíte. Lavór postavíte do koupelny na zem. Děti rozesadíte kolem lavóru a dáte jim brčko. Ukážete jim, jak foukáním do vody vyrobí množství bublin a pěny. Pěnu pak můžete sbírat naběračkou a dávat ji třeba do hrnce nebo ji převážet náklaďákem po koupelně… Nechte to na nich, určitě něco vymyslí.

Brčkové obrázky

Jsou vhodné pro starší děti, vyžadují určitý odhad, jak dlouhý kus brčka ustřihnout. Nejprve na papír předkreslíte obrys motivu. Pak do něj nalepíte oboustrannou lepící pásku. Celý vzor musí být pokrytý páskou. Strhnete povlak na druhé straně pásky a postupně zaplňujete brčky.
Jde lepit i tavnou pistolí, ale je s tím víc práce, rizika a čurbesu.

Panova flétna

je vyrobena z osmi brček. Každé další je o 2 cm kratší než to předchozí. Dohromady drží lepící páskou. Opravdu vydávají zvuky, když se do nich fouká. Minimálně na nich jde demonstrovat, že velké věci vydávají hluboké zvuky a malé vysoké zvuky. Platí to například i u zvonů. Také struna, čím je tenčí, tím hraje výše.