16ZOBRAZENÍ

Mám to za sebou. Po šesti letech celodenní péče o děti jsem se vrhla zpět do pracovního procesu. Včera kolega přinesl fotky své prvorozené dcery z porodnice. Koukala jsem na to maličké mládě a v duchu si říkala: „Jen ať si to užije zas někdo jiný.“ Jak říkám, mám to za sebou, i když nevylučuji, že časem ještě nějaké mateřské pudy přijdou.

Na fotkami jsem uvažovala, co všechno má ta mladá maminka před sebou, co všechno ještě neví a s čím vším si bude muset poradit. Protože já na mateřské ušla strašně dlouhou cestu. Bez přehánění můžu říct, že Žena007 před dětmi se dost radikálně liší od Ženy007 po dvou dětech. A nesmírně děkuji svým dvěma synům, že mi umožnili se po této cestě vydat.

Jen bych si přála, abych nemarnila celé roky tím, že jsem si neuvědomila pár zásadních věcí. Pár úplně obyčejných pravd, které jsem měla vědět hned na začátku mateřské.

Váš odpočinek je nejdůležitější na světě

Úplně vidím, jak se culíte, že přeháním. Moment, uvažujte se mnou. Určitě jste si všimli, že dítě je na vás jaksi mentálně napojené. Takže když vy jste v pohodě, je v klidu i dítě. A ruka, která hýbe kolébkou, hýbe celým světem. Ne milé zlaté, vůbec nepřeháním. Na svém odpočinku rozhodně nešetřete. Delegujte s klidem manažera, co se dá, a jděte si lehnout. Klidně ve dvě odpoledne.

Dítě není všechno

Zpočátku to tak sice vypadá a popravdě ani na nic a nikoho jiného čas nemáte. Ale pokud nejste extrémistka, dlouhodobě vám to nebude stačit ke spokojenosti. Nevzdávejte se svých koníčků, přátel, seberealizace. Obzvláště si pěstujte kamarádky, které nejsou matky, dokáží vás vytáhnout ze světa plenek, kašiček a roztomiloučkých nožiček.

Příliš pozdě jsem zjistila, že mateřská může být úžasným obdobím průzkumu vlastních ambicí a schopností. Znám hodně maminek, které na mateřské začaly podnikat a upřímně řečeno lepší období pro start jen tak nenajdete.

Výchova je maratón

Nastanou chvíle, na které nebudete pyšná. Jenže z tohohle podniku nejde dost dobře ustoupit. Prostě se tím bahnem nějak přebroďte. Kašlete na to, kdo vede v které etapě. Vyhrává každý, kdo se dostane do cíle. Ty hlavní boje musíte svádět sama se sebou. Nemarněte energii naprosto zbytečnými bitvami s okolím.