24ZOBRAZENÍ

Celkem si dovedu představit, jak bych vystrojila Vánoce za sto tisíc. Stromeček až do stropu, přes ozdoby skoro nejsou vidět větve a do půli je utopen ve vkusně zabalených dárcích. Vše je sladěno do letošní módní barvy (snad fialová?). A v každém rohu pokoje komín. Na komínech se nesmí šetřit, jak správně dí Cimrman.

Má představivost ovšem selhává, když mám na dárky ani ne tisícovku a rozvětvené příbuzenstvo. Každý čeká “aspoň nějakou drobnost”, což v případě neteře představuje nejnovější MP3 přehrávač. Ostatní sice mají skromnější nároky, ale počítám, že se asi nenechají odbýt ponožkami.  Musela bych se stydět, kdyby rozbalili každý po jednom páru 100% bavlněných fuseklí Made in China.

Takže mám před sebou úkol hodný chytré horákyně. Co lze pořídit do 100 Kč a přesto se dotyčný bude cítit obdarován?

 

1. Zážitek, služba

To už jste asi četli stokrát, ale já nemyslím vrcholně stupidní, protože zbytečné dary typu rytí bagrem nebo koupel v pivu. Nejlepší zážitek, službu totiž můžete nabídnout vy sami. Popřemýšlejte, co umíte a co by obdarovaný mohl ocenit. Kape babičce už půl roku kohoutek a nefunguje sprcha? Vsadím se, že by ocenila, kdyby jste to spravili. Pokud se  vyznáte v potrubí, vytvořte elegantní dárkový certifikát na služby instalatérské.

Osobně bych strašně uvítala tak deset kupónku na hlídání dětí. Kdybyste to někdo mohl vyřídit Ježíškovi :-)

2. Kuchyňské výtvory

Pravda, něco utratíte za suroviny, ale výsledek bude vždy přivítán s povděkem. Navíc se můžete hodně vyřádit při tvorbě názvu pochutiny. Jestli jste v létě zavařovali, nakoukněte do spíže a popřemýšlejte, kdo vám ujídá zásoby. Raději mu je věnujte.

3. Rukodělné umělecké i ryze praktické výrobky

Kdo umí malovat, vyřezávat, vyšívat, háčkovat, ten je král. A jestli vaše rodinka už má kraječek plné zuby, zkuste je na nějaké burze nebo přes internet vyměnit třeba se šikovnou pletařkou. Výměnný obchod na světě existuje déle než peníze a vsadím se, že přežije i případný pád Eura.
 

4. Podložka na cvičení

Jestli máte v příbuzenstvu nějakého tělovýchovného masochistu, tak podložkou nic nepokazíte. Koupíte je za cca 60-80 Kč, jde použít i karimatky. Při častějším používání se opotřebují, takže cítíte každý hrbolek pod sebou. Když navíc ušijete ze zbytků látky šmrncovní vak na přenášení, máte vděčnost sportovce zajištěnou.

5. Vlastnoručně vyrobená (desková) hra

Jsem velkým příznivcem deskových her pro dospělé, jenom mě zlobí, že stojí majlant. Přitom technicky vzato se jedná o krabici plnou papírů, sem tam figurka, někde i kostka. Ano, vím, platím za nápad. Snad mě za to nikdo neukamenuje, ale myslím, že nikoho nezruinujete, když nějakou osvědčenou hru okopírujete nebo se jí necháte inspirovat. Když k tomu navíc dodáte rodinné reálie, úspěch je zaručen. Já jsem takhle před lety vyráběla Scrabbles a mám ho dodnes.

6. Vtipné kartičky, průkazy, trička

Existuje tuna webů, které prodávají nejrůznější veselé obrázky. Opět platí to, co v předchozím bodě. Platíte za nápad. Nikdo vám hlavu neutrhne, když si nápis na tričko napíšete sami, kartičky vyrobíte a necháte zalaminovat. Náklady řádově desetikoruny.

7. Fotky

Ideální dárek pro prarodiče. Tvořivé duše se mohou vyřádit scrapbookingem. To znamená, že fotku nalepíte na papír a kolem načančáte různé zbytky papírů, šňůrek, jiného galanterního zboží, takže divák neví, jestli více obdivovat fotku nebo rámeček.
 

 

8. Typografické výtvory

Jednou jsem u kamarádky viděla obrázek, kde bylo moc hezkým písmem napsáno: “Deset důvodů, proč tě miluji……………” Ano, dostala to od svého (dnes již bývalého) přítele. Nejdřív mi to přišlo trochu moc sladké, ale upřímně, vás by nepotěšilo dostat takový seznam v dárkovém provedení?

Stejně si jde vyhrát s různými citáty, hláškami děti, kalendáři. Budete potřebovat Power Point nebo nějaký grafický program na úpravu obrázků a textu a může se vám hodit databáze českých fontů.

9. Semínka

Semínka v sobě skrývají prastarou symboliku zrození, která nádherně koresponduje s duchem Vánoc. Filozofické duše nadchne pytlík slunečnicových semínek s textem např. “Rozsvítí celý tvůj příští rok” nebo “Sej lásku po lidech”.

Kapitolu sami pro sebe tvoří ekozahradníci, kteří vám za původní druh fazolí s originální kresbou utrhnou ruce.

10. Vlastní slovesné výtvory

Jasně, každý není básník nebo spisovatel. I když osobně básně lidí, kteří básnit vůbec neumí, čtu hrozně ráda. Ale i průměrně nadaný pisálek zvládne přepsat příběh za použití jmen vlastních dětí. Pokud navíc do knížky doplníte fotografie z rodinného alba, tak ji budete muset předčítat každý večer. Technicky nejjednoduší je vytisknout vše na bílý papír a polepit tím stránky okoukaného leporela. Dejte si pozor na dobré přilepení okrajů.

 

Ať už z ošemetné situace napjatého dárkového rozpočtu vybruslíte jakkoliv, ujistěte se, že:

  • Dárky co nejkrásněji zabalíte a nadekorujete. Dárek možná vyjadřuje stav vašeho konta, ale zabalení prozrazuje váš srdeční vztah k obdarovanému.
  • Dárek se snažte adresovat konkrétnímu člověku. Používejte visačky typu “Ručně vyrobeno jen pro Tebe” apod. Rozdíl mezi sériovou a ruční výrobou je právě v takových drobnostech.