14ZOBRAZENÍ

Za chvíli vyletí. Už si brousí sosáky plné choroboplodných zárodků. A vy se uškrábete. Každý rok je to stejné. Každý rok utratím nesmyslné peníze na nechutně smradlavé vodičky, které ve většině případů stejně nefungují. Navíc si vůbec nejsem jistá, že látky v tom obsažené nejsou ještě horší než komáří štípance. Jenom nesvědí.
Loni jsme byli na táboře s dětmi, bydleli jsme v chatičkách. Když jsem poprvé navštívila vedlejší chatičku, zavětřila jsem a nevěřícně se zeptala: „Julie, ty piješ už po ránu?“ Zbaběle tvrdila, že je to repelent. Celá jejich rodina voněla hřebíčkem na sto honů a já z nich ustavičně měla chuť na svařák. Pak jsem se tím nechala nastříkat taky. A fakt na mě žádné breberky nelezly. Letos si míchám vlastní.

 

Hřebíčkový repelent

Do malé skleničky alpy (200 ml), nastrkáte zhruba 30 hřebíčků (koření, ne ze železářství). Necháte tam, alpa od koření zhnědne. Už druhý den můžete vyzkoušet. Zhruba po týdnu i déle přecedíte roztok přes plátýnko nebo kávový filtr do vymyté lahvičky z rozprašovačem.
Hotovo, jste zachráněni.

 

Past na mouchy a jiný hmyz

nemám vyzkoušenou, ale letos se na to chystám. Much na testování je tu každý rok dostatek. Jako návnadu doporučují zahraniční experti na včely a vosy něco sladkého, třeba přezrálé ovoce nebo limonádu. Na mouchy kus klobásy nebo syrové odřezky masa zalité trochou vody. Celé to začne hnít a mouchy na to letí. Prý to nesmrdí tak strašně, pokud tedy nestrkáte nos přímo do té díry pro hmyzáky. Vyhazuje se i s celou PET pastičkou.
Na malé ovocné mušky smícháte trošku vody s (jablečným) octem, lžičkou cukru a zastříknete jarem. Napěníte. Mušky se nalákají na vůni octa s cukrem a uvíznou v bublinkách.

 

S kamarádkou jsme předloni hrály takový malý letní turnaj. Počítaly jsme si, kolik která zabije much. Kamarádka je systematicky řádkovala na venkovní parapet. Jakmile jsme vychytaly jednu místnost, mohly jsme dveřmi projít do dalšího levelu. Pokud bychom chtěly hru restartovat, otevřeme dveře na terasu. A pak že maminky na mateřské nemají co dělat :-)