18ZOBRAZENÍ

Přemýšlíte o vhodné a konzervativní investici? Zajímají Vás investice do nemovitostí? Chcete se zabezpečit na svou finanční nezávislost, tedy na dobu, kdy nebudete chtít nebo nebudete moci pracovat? Pokud ano, tak jedním z nejlepších řešení je pořízení několika investičních nemovitostí. Rád bych Vám poradil 10 základních pravidel, jak na pronájmu dobře vydělat a třeba za 20 let vlastnit majetek za 12 mil. Kč, který Vám bude generovat 60.000 Kč měsíčně.

Nemovitost-na-pronájem

Jaké vlastnosti by měla mít nemovitost na pronájem?

 

10 pravidel

  1. Začněte co nejdříve – zjistěte, jak se to přesně dělá a pak se do toho pusťte. Nikdy nebudete mít více času. A pokud Vám má nájemník splácet Vaší hypotéku na byt, tak je rozdíl, zda na to máte 15 nebo 30 let. Začněte co nejdříve a vytvořte si tak svůj systém a pravidelně přidávejte další nemovitosti podle Vašeho plánu.

 

  1. Vyberte nemovitost, která je nejlépe pronajatelná – garsonky a 2+kk, případně byty pro krátkodobé pronájmy cizincům na území Prahy 1 či kvalitní luxusní byty určené pro expaty na Praze 5 a 6.

 

  1. Dobře si propočtěte výnosnost. To je pro Vás hlavní ukazatel, zda je daný byt vhodný či nevhodný. Často můžete mít lepší byt na lepším místě, ale zvýšená cena je neúměrná a výnosnost ve skutečnosti nízká. Sečtěte 12 měsíčních nájmů např. 120.000 Kč a vydělte to kupní cenou třeba 2.000.000 Kč. Dostanete výnosnost 6%. Pokud bude výnos 4,5% a méně, tak je to špatná investice.

 

  1. Soustřeďte se na to, co chce většina lidí: blízkost MHD, přírodu, střední vzdálenost do centra, blízký obchod, klidné prostředí. Většina lidí je pak schopná zaplatit stabilně i dobrý nájem. A pokud odejdou, tak rychle najdete jiného nájemce.

 

  1. Soustřeďte se při výběru nemovitosti na 3 hlavní kritéria: technický stav, správná lokalita a dispoziční uspořádání a vybavení. Při vybírání nemovitosti jistě oceníte odbornou pomoc.

 

  1. Z ekonomického pohledu nás zajímá výnos a jeho stabilita. Nejvíce nájemníků jsou jednotlivci a svobodné páry a pro ty musíme již dopředu daný byt vybírat a přizpůsobit jejich zájmům.

 

  1. Neprůstřelná nájemní smlouva – ta je velmi důležitá. Já mám pro své klienty smlouvu, kterou připomínkovalo několik právníků – z toho vznikla naprosto neprůstřelná smlouva, která dává mým klientům jistotu. Dejte si na tom velmi záležet.

 

  1. Pokud řešíte, zda cihlový nebo panelový dům, tak opět rozhoduje výnosnost. Pokud by byla cena stejná, tak určitě cihlový. Bohužel je cihlový dům o kus dražší a nájemné to většinou nedorovná.

 

  1. Kde hledat? Doporučuji v těchto místech: místní tisk, realitní server Sreality.cz, Bezrealitky.cz, zadejte si poptávky v realitních kancelářích, dražby, developeři, říkejte to všem lidem kolem Vás – to je často nejlepší zdroj. Pokud Vás zajímá konkrétní lokalita, tak podle listu vlastnictví napište osobní dopis na konkrétní majitele.

 

  1. Při prohlídce neřešte, jak vypadá tento byt plný nábytku a nepořádku, ale představte si ten prostor s novou výmalbou a moderním vybavením. Jak se to bude líbit nájemníkovi? To vás musí zajímat.

 

 Pronajímání nemovitostí může zajistit velmi stabilní a především dlouhodobý příjem s minimálním rizikem. Je však třeba vědět, jak na to.