24ZOBRAZENÍ

Tak si říkám, kam ty peníze plynou? Z obchodu odcházím o tisícovku lehčí a nákup nesu v jedné tašce. Koncem měsíce se poohlížím po hezké, nejlépe bio louce, kam se půjdeme napást. Vím, jaké to je vymýšlet, co uvařit za třicet korun pro čtyři lidi. (Těžké, ale ne nemožné :-) )

 

Téměř každá z nás někdy musela počítat, kolik si může dovolit utratit za jídlo a ostatní věci denní potřeby.  Prožila jsem i hodně hubená období a vím, že jde vyjít skutečně s málem. Někde jsem četla o čtyřčlenné rodině, která měsíčně potřebovala pouhých tisíc korun. Budu realista:

 

V tomto seriálu vám ukážu, jak ušetřit na jídle 20 až 30% měsíčně bez toho, abyste měnila skladbu svého jídleníčku (nebo až na posledním místě). Postupně vám představím malé triky, jak ze dvou korun udělat tři a natáhnout rozpočet tak, aby bez problémů vydržel od výplaty k výplatě.

 

Výmluvy, nic než výmluvy

Proč přesně chcete ušetřit za jídlo?  Abyste koncem měsíce nemusela prosit příbuzné o stovku? Protože po výplatě žijete jako králové a před výplatou si můžete dovolit maximálně chleba s margarínem? Abyste mohla ušetřené peníze naspořit pro strýčka příhodu? Co je ten váš důvod? Osvědčilo se mi důvody napsat. Podtrhat. Vystavit na ledničku. Přemýšlet o nich.

Snažím se brát nedostatek jako učitele skromnosti. Bystří mé smysly. Vidím a oceňuji to, co bych v dobách hojnosti zašlápla. Objevuji nejen nová zákoutí, ale celé nové světy. Například kvůli snaze omezit maso jsem objevila vegetariánskou kuchyni. Díky hnusným, drahým rajčatům ze supermarketu jsem zjistila krásu pěstování potravy. Najednou jsem na zahradě měla něco stokrát užitečnějšího než trávník a ještě k tomu tu nejčerstvější zeleninu. Pamatuju si, s jakou pýchou jsem nesla košík rajčat do mateřské školky, protože už jsem prostě nevěděla, co s nimi.

Je to jen a jen na vás. Můžete zůstat sedět a nadávat, že se nic nemění. Nebo se můžete zvednout a vydat se na cestu za řešením.

Rozpočet

Proboha, to si musím všechno psát? Když já jsem spontánní člověk! Ale já…. zastavte se, nehledáte řešení, ale výmluvy. Vraťte se zpátky k předchozímu bodu. Když nic nezměním, nic se nezmění.

Když chci ušetřit za jídlo, musím vědět, co vlastně kupuju a kolik to stojí. Kolik měsíčně utratím za co. Samozřejmě nejsem daňový úřad a dvoukoruny mě nezajímají. Stačí mi, když vím, kam zmizelo 80% výdajů.

Když jsem se odstěhovala od rodičů do podnájmu, což byl dost odvážný krok vzhledem k tomu, že jsem byla nezaměstnaná, schovávala jsem veškeré účtenky z obchodu. Pak jsem si sedla a rozepsala výdaje za jídlo a drogerii. Já mám nejraději papír a tužku, ale je celkem jedno, jakou techniku použijete. Udělejte si libovolný přehled, v Excelu  na čtverečkovaném papíře, cokoliv, co vám pomůže zjistit:

Kolik měsíčně celkem utratím za jídlo?

Kolik měsíčně utratím za drogerii?

Co mě stojí největší díl výdajů?

Jaké suroviny nejčastěji používám?

 

Stanovení týdenního rozpočtu

Nesnažte se jakojá hned ze začátku drasticky zkrátit svůj rozpočet. Lepší je raději podstřelit své schopnosti, než se koncem měsíce bičovat výčitkami.  Začněte po malých krůčcích, řekněme o 10% nebo dokonce o 5% měsíčně dolů.  Soustřeďte se na jednu věc, jeden aspekt a až ho zvládnete, přidejte další.  Dejte si stránku do záložek, ať se k ní můžete vracet a pokračujte svým tempem.

Jakmile znám svůj měsíční rozpočet, logicky znám i týdenní. Rozdělím si peníze na čtyři hromádky, obálky, krabičky. Velmi důležité je brát si do obchodu pouze částku určenou pro tento týden.  Díky tomu prostě nenakoupím bonboniéru v akci, roztomilé plyšové štěňátko a autíčka, která synům neustále chybí, ač jich mají plný pokojíček. A teď to nejdůležitější:

Každý týden mám k dispozici = (měsíční výdaje / 4 ) + 0,2 * měsíční výdaje