20ZOBRAZENÍ

Od nového roku více než předtím se snažím zkrouhnout rozpočet za potraviny a drogerii o minimálně 20%. Teď mi to zkazila vláda zvýšením DPH o 4%.
V dnešním díle seriálu se zaměřím na strategii, která vám ty čtyři procenta vrátí zpět do peněženky. Slibuji, jako obvykle: žádné levné salámy, žádná hladovka. Zbytek je na vás.
Hluboce se zamyslete KDE nakupujete drogerii a potraviny a CO nakupujete. Pokud jste si dělali rozpočet, nemusíte myslet, vytáhněte záznamy. Tak co, už víte?

Kde nakoupit?

Potraviny samozřejmě nejlevněji nakoupíte v super a hypermarketech. Hyper a super totiž na jídle skoro nevydělávají. Zisky honí na tzv. doplňkovém sortimentu.
Hyper super věnují obrovské úsilí naprostému znepřehlednění svých obchodů a cen. Cílem je (pochopitelně) spotřebitel, který koupí banány za neuvěřitelných 15 Kč/kg a přitom utratí 2000 Kč za nezlevněné položky. Z toho polovinu v podstatě ani nepotřebuje, ale padly mu do ruky při bloudění mezi regály.
Nedovedu si představit, že bych trávila půl dne objížděním obchodů s letáky v ruce.
Mnohem jednodušší je vytipovat si maximálně čtyři super-, hyper- markety, kam se vyplatí jezdit na velké nákupy. Ostatní ignoruju. Časem jsem se celkem zorientovala v cenách (např. zeleninu kupovat jenom v Lidlu, mleté maso v Hypernově).
Každý týden si určím jeden obchod, kde udělám velký nákup. Už při plánování jídelníčku si vezmu k ruce jejich nejnovější akční leták. Koupím do zásoby zvýhodněné položky + položky, které kupuju jenom tam.
Další týden jedu jinam. Takhle za měsíc vychytám celkem hodně výhodných akcí bez většího úsilí.

Co nakoupit?

V rámci šetření se také snažím nelpět na jedné značce. Používám několik značek deodorantů, kávy, vložek…všeho. Občas koupím něco neznámého v malém balení na zkoušku (nikdy do zásoby!) Ostatně i dTest potvrzuje, že kvalita nesouvisí s cenou (viz poslední kečupová aféra). Radikálně tak zvyšuji šanci, že až mi dojdou zlevněné zásoby, objeví se daná položka zase někde v akci (i když třeba jiná značka).

Úplně ideální řešení by pro mě bylo stát se vegetariánem a vše, co sním, si vypěstovat na zahradě. Vegetariánem proto, že jako chovatel jsem nemožná. Všechno, kromě dětí, mi zdechlo. Už šest let se snažím ze zahrady vytvořit jedlý les, ale zatím by mi úroda stačila tak přes léto. Přesto, pokud máte kus země, neváhejte zahradničení aspoň zkusit. S hlínou na rukou ze sebe smyjete i všechny problémy světa.