24ZOBRAZENÍ

Móda letošního jara se mi líbí. Klidně bych v nákupním centru utratila celou mateřskou za šatičky a rafinované tuniky s perfektně sladěnými sandálky. Brání mi pouze pud sebezáchovy, protože hadrů se člověk nenají, byť by byly sebekrásnější. Po dlouhém váhání jsem si koupila nové balerínky.

Uvažovala jsem ještě nad nějakým topem, ale pak jsem usoudila, že takový kousek ničeho si umím ušít z nenošeného trička za jeden večer. Prohrabala jsem doma skříň a objevila dalších pár kousků, které po drobném face-liftu ustojí i letošní sezónu.

Pak jsem se zaměřila na dětské oblečení. Z loňských triček a kraťásků kluci samozřejmě přes zimu vyrostli. Tak jsem vymýšlela, kudy na to, abych nemusela uvalit dvě stovky za kraťasy, které synek prodře během jednoho odpoledne na hřišti. Nevím jak u vás, ale my vedeme trička, tepláky a kraťasy vysloveně jako spotřební zboží. Nejdůležitější je aby byly ve skříni v dostatečném množství a velikosti.

Pak jsem pátrala, jak ještě jinak osekat výdaje za lehounké, módní nic a přitom nedělat ústupky svému (dobrému) vkusu.

 

Nekupujte za plnou cenu

Nákupní centra jsou plná butiků s oblečením. Proč? Protože marže na oblečení se počítá ve stovkách procent. Myslím, že celkem v klidu obchod stále vydělává, i když má 50% slevy. Taky každou chvíli na nějakou tu prodejní akci narazíte. Byl by hřích kupovat nezlevněné zboží. Platíte jen za svou nedočkavost nebo nedostatek času či představivosti. Možná podobnou sukni mají o dva obchody dál za mnohem nižší cenu.

Osvědčilo se mi ještě před nákupním výletem prozkoumat zhruba možnosti a nabídku na internetu a stanovit si maximální částku, kterou jsem ochotna za danou věc zaplatit.

Barevná schémata

K čemu originální obleček, když k němu nemám sukni – boty – kabelku… Ano, samozřejmě můžete k botkám typu “láska na první pohled” dokoupit celý outfit. Dost se to prodraží.

Lepší je metoda, kterou jsem našla na zahraničním blogu. Určete si svůj barevný typ. Metod je víc, tady asi nejvíc boduje typologie dle ročních období. Podle ní jste typ buď jarní-letní-podzimní – zimní. Ať už zvolíte libovolný postup, vaším cílem je, dobrat se nějaké barevné palety. Z ní pak zvolíte několik základních barev, k nim pár doplňkových. Ve výsledku skončíte se třemi až pěti barevnými paletami.  Do těchto odstínů budete ladit své oblečení. Díky tomu se vám nestane, že koupíte něco, co k ničemu nesedí.

Dvakrát měř, jednou zaplať

Loni jsem v rámci jarní čistky vyházela oblečení, které jsem ani jednou neměla na sobě. Ano, hádáte správně. V nějakém pominutí smyslů jsem si koupila oblečení, do kterého určitě zhubnu. Nebudu vás napínat. Velikost se mi po dvou dětech skutečně změnila. Bohužel ta 36 je mi stále menší…

Kam v tom budu chodit

Už roky suším ve skříni nádherný, tmavozelený korzet. Představovala jsem si, jak si k němu ušiju sexy rozevlátou sukni, koupím lodičky na nejvyšším podpatku. Vkročím s nenadále nabytou sebedůvěrou do středu společnosti, která úžasem oněmí.

No, jak bych to tak řekla. Neumím šít, na vysokých podpatcích bych se přizabila a s tzv. společenskou smetánkou bych se mohla setkat leda v rámci nějaké ekologické demonstrace. Ale ten korzet je krásný.

Přešívání je in

V zahraničí existuje ohromné množství blogů, které se zabývají předělávkami obyčejného oblečení na zcela neobyčejné. Protože originalita je to, co se dneska počítá. Kromě toho z povedeného dílka máte radost o dost větší, než kdybyste je za hříšný peníz koupila.

Pokud si myslíte, že budete chodit jak Popelka ze Zapadákova, mrkněte na blog second-handových předělávek. Sice je anglicky, ale doplněný spoustou návodných fotek. Téma tohoto měsíce zní: garderoba podle Carrie (Sex ve městě). Celý článek si tam zobrazíte kliknutím na titulek nebo na “read more” na konci odstavce.

Potřebovala bych ruce té dívčiny, co to šije. Postavu možná taky.

Rafinovaná směs univerzálního s módním

Každý módní trend obsahuje jakési stálice módního nebe. Barvy a střihy, které jsou prověřené desetiletími a z módy jen tak nevyjdou. Například malé černé koktejlky, rifle, tmavé kalhoty, klasická sukně dlaň nad kolena v neutrální barvě…  Stavějte svou garderobu na nich. V sezóně si koupíte jen pár kousků a doplňků. Nemusíte dvakrát do roka kompletně vyházet a znovu naplnit šatník.

Kouzlení s rukávy a nohavicemi

Přišlo jaro do vsi, mikiny můžeme vyhodit a trička z krátkým rukávem z loňska jsou nepoužitelná. Do určitého věku to jde elegantně řešit zkrácením dlouhých rukávů u triček, přešitím (zvláště prodřených) tepláků na kraťasy.

Na podzim nastává situace přesně opačná. Z kraťasů jsem tepláky ještě nedělala, ale můžete si pár tepláků našít z manželových triček. U triček si vzpomenu na módní vrstvený vzhled, šmiknu rukávy ze starých triček a našiju je pod lem krátkých rukávů. Jenom je potřeba hlídat si stejný obvod obou rukávů v místě sešití.

Prodlužovač bodíček (body extender)

Anglický název ve mně vyvolává představu středověkého mučícího nástroje. Realita je prozaičtější. Jedná se o kus látky posetý oboustranně stejnými druky, jaké se používají na zapínání dětských bodíček.

Díky tomu vám bodíčko povyroste o jednu až dvě velikosti. Obzvláště tento vynález ocení látkující maminky, protože zadečky omotané bavlnou prostě jsou objemnější.