30ZOBRAZENÍ

Kamarádka si před Vánoci nechala profesionální firmou vyčistit koberce. První otázka zněla: „Máte děti nebo domácí zvířata?“ Důvod je nasnadě. Koberce v takto postiženém domově vypadají úplně jinak než podlaha v bytě starého mládence.

I u nás jde podlahu, nábytek i stěny považovat za svéráznou kroniku zážitků našich dětí. Třeba tenhle flek na koberci je od šťávy, kterou si nejmladší namíchal v poměru 1:1 s vodou a pak s ní zakopl. Nad flekem se na bílé stěně krásně vyjímá abstraktní dílo kreslené ruralisticky pastelkou na bílou stěnu. A do třetice jsme dnes byli se synem u lékařky. Plná čekárna znuděných dětí a nervózních maminek. Jeden chlapeček nevydržel tíhu čekání a z ničeho nic majznul mého syna po hlavě jakousi hračkou. Mířil dobře. Synovi z ranky na hlavě dost tekla krev. Když jsme přišli domů, tak ho stroupek svědil, strhnul si ho a teď mám od krve celý povlak na polštář a kousek čalounění na pohovce k tomu.

Takže, pokud nechcete akceptovat všudepřítomné fleky jako vzpomínkovou kroniku na své děti, jak se skvrn zbavit co nejrychleji a bez zbytečné chemie? Protože opravdu nejsem příznivcem speciálních čističů na kdeco.

Krev

Relativně nejjednodušší případ. Pokud máte kvalitní prášek na praní, prostě vyperete zakrvácené prádlo v pračce. Když flek nejde strčit do pračky, zkuste ho postříkat peroxidem (bacha na tmavé barvy, bělí!) a vydrbat. Na tmavé podklady zřeďte peroxid 1:1 s vodou a postupujte stejně.

Bláto, mléčné výrobky

Bláto nechat zaschnout a vykartáčovat. Když to nejde nebo stále flek vidíte, postříkejte octem zředěným s vodou 1:1, vydrbejte. Pomáhá taky zředit saponát na nádobí vlažnou vodou, vetřít, počkat a vydrbat suchou hadrou.

Na cokoliv mléčného dobře zabírá holící pěna ve spreji. Postříkáte flek, setřete. Opakujete tak 2 – 3x. Nic tam nezůstane a nic tam nesmrdí.

Exkrementy, zvratky

Nedílná součást období mezi plenkami a používáním WC. Navíc některé děti jejich hromádky neodolatelně přitahují a používají je zejména jako prstové barvy. No, nebudu to rozvíjet. Nejhorší jsou exkrementy plně kojených dětí. Uspějete s již zmíněným peroxidem. Taky jsem fleky posypala pracím práškem, pak jsem to vydrbala vlhkým hadrem a posypala znovu jedlou sodou (na smrad).  Pak celé vyluxovat. Skvrny od moče na koberci stačí vytřít suchou mikroutěrkou a pak posypat zmíněnou sodou, za hodinku vyluxovat.

Voskovky na tvrdém povrchu (nábytek, lino, plovoučka)

Posypte dílko jedlou sodou a setřete vlhkým hadrem. Kouzlo, a je to pryč.

Fixky na tvrdém povrchu

Obvykle stačí setřít vodou, pokud jsou vypratelné. Nevypratelné lihové fixy můžete zkusit rozředit technickým lihem nebo tvrdým alkhoholem. Funguje jen pokud fixa úplně nezaschne. Postříkejte flek a nechte tak 30 minut působit. Rozhodně se nesnažte skvrnu drhnout, rozpatláte ji po širokém okolí. Po 30 minutách odsajte vlhkost mikroutěrkou. Pak občas ještě pomůže již zmíněná finta se sodou, ale někdy je to naprosto beznadějné. Konkrétně ty černé fixy, které tahá z práce můj muž jsou po zaschnutí totálně neodstranitelné! Kdyby jste některá na něco přišla, dejte vědět.

Samolepky

Obvykle pomůže celou samolepku pořádně nahřát fénem a pak sloupnout. Jde to použít i na nálepky na kosmetických kelímcích, když kelímky chcete použít na něco jiného a nálepka zavazí. Lepší než ji pracně seškrabávat a pak drbat dolů ještě skvrnu od lepidla.

Přilepené žvýkačky

Zaledujte kostkami ledu z mrazáku a odloupněte.

Fleky na oblečení

V 90% případů si vystačíte s kvalitním práškem na praní. Pokud ne, zkuste před vložením do bubnu prádlo postříkat peroxidem vodíku (3%). Bacha na tmavé barvy, raději pak peroxid zřeďte vodou 1:1. Hodně zašpiněné a mastné oblečení pomáhá pořádně namydlit (přímo namazat) mýdlem na praní, smotat do úhledné ruličky a nechat na pračce 24h. Pak teprve hodit do pračky a vyprat. Lepší než a úspornější než předpírka.

Hodně zamatlané oblečení, obzvláště pak textilní bryndáky pomáhá namočit do této směsi: Asi 1l vody přivedete k varu, přidáte 100ml přípravku na nádobí. Do horké vody namočíte bryndáky, počkáte až voda vychladne. Pak je normálně vyperete. Je dobré přidat místo aviváže ocet, odstraní zbytky jaru i prášku na praní.