10ZOBRAZENÍ

Na počítač bylo nainstalováno a z něj odinstalováno už tolik programů, že došlo k přehlcení a pomotání takzvaných registrů.

Ty obstarávají chod samotných windows i jednotlivých programů a jejich dobrý stav je důležitý pro stabilní a svižný chod počítače.

Disk počítače je příliš plný a nezbývá už prostor pro správné fungování systému. Případně jsou jednotlivá data na disku takzvaně fragmentována, což si lze představit jako písničku, která je na gramofonu nebo CD rozkouskována do jeho různých částí, takže aby jehla (laser v CD mechanice) přečetl písničku, musí přeskakovat z místa na místo. To učiní přehrávání pomalým a trhaným. To samé se děje, když jsou soubory na disku fragmentovány.

Na počítači se usadil nějaký virus, spyware nebo podobný škodlivý software.

Jak ale tyto situace řešit? Je několik možností. Registry si jen tak sami neopravíte, pokud nepatříte mezi velmi pokročilé uživatele PC. Snadnější je to s nápravou fragmentovaných souborů. Ve windows existuje nástroj, který se jmenuje „Defragmentace“, který spolehlivě a po jediném vašem kliknutí všechny části jednotlivých souborů přesune tak, aby na sebe navazovali a jejich využívání bylo plynulé a rychlé.

Horší je to s nápravou poškozených registrů a vůbec největší problémy na vás číhají v oblasti virů, spywaru (programy, které o vás posílají informace přes internet svým tvůrcům) a podobně.

Viry a spyware

Existuje tolik programů, které vás před škodlivými softwary ochrání, že zmíním pouze ty, které jsou zdarma a navíc jsou považovány za opravdu kvalitní:

Avira AntiVir Personal- výborný program, který je volně ke stažení pro soukromé účely. Ochrání vás hlavně před viry a po nainstalování se bude sám spouštět i sám aktualizovat.

Microsoft Security Essentials- přímo od tvůrce windows přišel jako blesk z čistého nebe program jednoduchý, automatický, skvěle spolupracující s windows a poskytující perfektní ochranu. Výhodou je dokonale včlenění do ekosystému vašeho počítače.

Spyware Terminator je také samozřejmě volně ke stažení a ochrání vás hlavně před oním spywarem, který jinak může zpomalovat chod vašeho počítače a odesílat citlivé informace do nepovolaných rukou.

Čištění registrů a disku

Na rozdíl od naprosto nutné ochrany proti virům, není tato úroveň ochrany tak klíčová, mnozí profesionálové ji ani nedoporučují. Pro běžné uživatele však stále skýtá velkou pomoc:

tip

! CCleaner pročistí váš počítač jednoduše, rychle a spolehlivě. Zároveň si můžete být jistí, že nenapáchá žádnou škodu, jak se to občas konkurenčním programům stává. Je samozřejmě zdarma a bývá zdaleka nejvíce doporučován právě pro svou neškodnost a nenáročnost

Z dalších programů lze doporučit i EasyCleaner, který funguje obdobně nebo poněkud náročnější sada TuneUp, která je však zdarma pouze po určitou dobu, po které si již musíte program zakoupit.

Doporučení na závěr? Základem je antivir, jakýkoliv z doporučených udělá svou práci dobře, ale přeci jenom bychom doporučili asi naprosto bezproblémový kus od Microsoftu. Jednou za půl roku proveďte defragmentaci a nainstalujte si CCleaner a o váš počítač bude skvěle postaráno.