14ZOBRAZENÍ

Na žebříčku stresových situací nepochybně zaujímají jedno z předních míst. Pracovní pohovory. V dnešní době už nestačí, že strávíte několik dní sepisováním maximálně dvoustránkového, strukturovaného životopisu, nejlépe v několika jazycích. Musíte ještě na potenciálního zaměstnavatele zapůsobit osobně. Pokud jste se probojovala až k pozvánce na pohovor, je důvod k malé oslavě a velké přípravě. Škoda šanci zahodit kvůli maličkostem. V disciplíně pracovních pohovorů totiž existuje pouze první místo a druhou šanci už nedostanete.

Když jsem ukončila vysokou školu, byla jsem půl roku na pracáku. Věnovala jsem se tedy s plným nasazením disciplíně: Jak pozitivně zapůsobit během pěti minut na někoho, koho vidítě poprvé v životě. Počítám, že za chvíli se opět zařadím mezi šedé masy uchazečů, takže dávám malé opakování. I pro vás.

 

Připravte se

 • Samozřejmě víte, kdy a kde se interview koná. Nebojte se zeptat, kolik lidí tam bude přítomno, jakým způsobem je výběr prováděný (assesment centrum, pohovor, testy…).
 • Zjistěte si toho o firmě co nejvíce. Pokud mají veřejně dostupnou pobočku (obchod, banka), zajděte tam a pořádně se rozhlídněte. Zná firmu někdo z vašich přátel?
 •  Oblečte se o jeden stupeň lépe než je běžné v pozici, na kterou se hlásíte, volte spíše konzervativní styl a nepřehánějte to s parfémy.
 • Připravte si otázky, které položíte zaměstnavateli. Pohovor je totiž diskuze. Vyberte otázky, které nejsou řečnické, vyžadují rozvinutou odpověď (tj. nelze je odbýt Ano-Ne) a pokud možno souvisí s vaším pracovním zařazením.
 •   Rozmyslete si, o jaký plat si máte říct. Je nesmírně těžké toto odhadnout a často se na to ptají. Nesmíte se příliš mýlit. Nejlepší je najít někoho ve firmě, kdo vám poradí (kamarád, známý známého) nebo vycházet z údajů konkurenčních firem. Když ani toto nevede k výsledku (příliš specializovaná pozice), nebojte se přiznat na pohovoru, že nevíte. Zkuste z tazatele vytáhnout aspoň rozpětí, ve kterém byste se měli pohybovat. V opravdu zoufalé situaci je nejlepší odpověď: „Vzhledem ke svým zkušenostem alespoň stejně jako ve svém posledním zaměstnání.“ Snažte se co nejrychleji toto téma opustit nebo rozmělnit, například otázkou: „Poskytujete zaměstnancům nějaké benefity? Jaké jsou možnosti růstu z této pozice?…“

Pozor

 • Vyražte z domu ve značném předstihu. Je možné, že budete před budovou stepovat dvacet minut, ale taky že se připletete do dopravní zácpy, v nejbližší zatáčce vás postříká auto apod. Dejte si rezervu. V ideálním případě přijdete na místo o deset minut dříve, takže se stihnete uklidnit, vydýchat a trochu porozhlédnout.
 • Požádejte o dovolení činit si poznámky, přineste si vlastní blok a propisku. Obojí by mělo být ve slušné kvalitě a designu (žádné reklamní předměty!) Pomůže vám to trošku odbourat stres, máte před sebou něco, na co se můžete koncentrovat. Taky tím dáváte na odiv svou aktivitu.
 • Vezměte si jeden výtisk zaslaného životopisu s sebou, jakmile na něj dojde řeč, vytáhněte jej. Jednak budete vědět, na co přesně se vás ptají a jednak zapůsobíte svou profesionání přípravou.

Teď

 • Při vstupu podejte všem přítomným ruku a představte se. Není od věci natrénovat správný stisk ruky, pozor na zpocené dlaně.
 • Neustále se mírně usmívejte, vyhněte se přílišné gestikulaci a nervózním tikům (klepání nohou, ťukání tužkou, neustálé upravování vlasů).
 • Mluvte v pozitivních větách a v žádném případě nikoho a nic nekritizujte, včetně sebe.
 • Udržujte konverzaci, pokud jste schopná na danou otázku mluvit déle, využijte toho. Odpovězte stručně a zeptejte se, jestli máte určitý (vám nakloněný) bod rozvinout. Vyhýbejte se jednoslovným odpovědím.
 • Při odchodu poděkujte za pozvání, zadoufejte, že se ještě potkáte a zeptejte se, dokdy vám firma dá vědět výsledek.

Přeji hodně štěstí