30ZOBRAZENÍ


Minulý týden jsem si koupila krásné, barevné, plastové nazouváky u stánku v podchodu. Stály asi desetinu originálních. Radost z výhodné koupě mi vydržela přesně do chvíle, kdy se mi urval pásek přes patu. Měla jsem je obuté asi potřetí. Jasně, můžu je nosit i bez pásku, ale už to není ono. Kdybych jen kvůli reklamaci jela 40 km tam a zpátky, tak to si rovnou můžu koupit jiné boty.
Syn dostal od tchýně skvělé autíčko. Během měsíce z něj zbyla pouze kolečka a torzo kapoty. Skončilo v koši. Nechápu, jak padesát korun může zaplatit náklady výroby, dopravu z Číny a zisk obchodníka. Syn si s ním hrál třicet dní. Na skládce to bude ležet třista let, než se plasty rozpadnou.
Evidentně existují „výhodné“ koupě, které se prostě nevyplatí. Kde byste měla přestat počítat koruny, abyste nepřišla o stovky?

 

1. Boty

Když se vám do týdne rozpadnou, máte ještě štěstí. Jednoduše je vyhodíte, proklejete výrobce a koupíte si lepší. Mnohem horší je, když se jenom poškodí, nebo vám prostě tak úplně nesedí. Ať už kvůli špatnému kopytu (při delší chůzi šmajdáte jako kůň) nebo kvůli dokonale nepromokavému a neprodyšnému materiálu. Nošením špatných bot utratíte navíc za náplasti, hojivé mastičky na plísně a ekzémy, ponožky, sekundová lepidla na drobné opravy. Špatná nálada nelze vyčíslit.

2. Hračky

Levná hračka může vaše dítě poranit. Ne náhodou na spoustě hraček naleznete symbol, že hračka není určena pro děti do tří let. Nechápu, jak někdo může vyrábět např. kousátka nevhodná pro batolata. Rozbité hračky bez milosti vyhazuju. Nestojím o pořezané a přiskřípnuté prsty. Nejvíc mě mrzí zkažená radost dětí (zkuste synovi po týdnu vyhodit super závoďáka od babičky) a rostoucí hromada nerozložitelných odpadků.

Určitou alternativou mohou být kromě důvěryhodných výrobců i podomácku vyrobené hračky. Nejsou přiliš trvanlivé, ale považuju to spíš za výhodu, protože nadšení dětí rychle opadá. Vděčným materiálem je kartón, dřevo, látka. Šikovné maminky i tatínkové se můžou vyřádit a dítě, které vidí, jak hračka vzniká, má pak k ní úplně jiný vztah.

3. Prášek na praní

Můžete prát i v mýdlovém slizu, pokud vám nevadí, že prádlo bude trošku zašedlejší a některé fleky prostě zůstanou tam, kde jsou. U mýdla chápu, že tyto nevýhody vyváží ekologická i finanční šetrnost.

Znám několik značek prášků, které stojí více než desetkrát tolik než mýdlo, ale výsledek je úplně stejný. K tomu si navíc koledujete o krásný ekzém. Fleky budete drhnout s použitím všech dostupných čističů. To bych raději prala v tom mýdle a o skvrny přijala jako daň ekologické domácnosti. Ostatně na utěrkách mě opravdu netočí.

A pak jsou samozřejmě prací prášky, které vyperou skoro všechno napoprvé. Žádné čističe navíc, žádné přepírání jednoho trička pětkrát. Vřele doporučuji DenkMit Waschmittel z DM drogerie. Pere stejně dobře jako Ariel nebo Persil, ale zhruba třikrát levněji.

4. Jídlo

Američané pro to mají výraz „junk food“, což velmi volně jde přeložit jako „jídlo z popelnice“. Řídit se hromadami nutričních rad, které si dost často protiřečí, je dost složité. Sama se snažím řídím jednoduchými principy:
– kupuju to, co roste tady a teď,
– obsahuje to méně než pět surovin a přísad,
– jím to, co se za běžných podmínek zkazí (= bez konzervantů),
– jídlo má přirozenou zdravou barvu a vůni,
– nejsem konzument ani spotřebitel, jsem požitkář

5. Domácí spotřebiče

Právě teď se mi porouchala rychlovarná konvice. Ano, byla levná a ještě k tomu v akci. A taky je žlutá, stejně jako moje kuchyňská linka. Což byl evidentně mylný důvod, proč jsem ji pořídila. Takže chyba mě bude stát minimálně dva nekonečné telefonické hovory – horory s reklamačním oddělením internetového obchodu, poštovné za cestu zpátky k výrobci a několik dní bez varné konvice. V lepším případě, pokud reklamaci uznají, mi přijdou peníze zpět a já budu zase mrhat časem na výběr té nejlepší rychlovarné konvice za dobrou cenu… V horším případě vyhoříme, protože nefunguje automatické vypínání při varu.

Můj tatínek přišel s teorií, že každá elektronika obsahuje v sobě speciální součástku, tzv. kurvítko. Jeho funkce spočívá v tom, že po dvou letech od prvního spuštění kurvítko uvede spotřebič mimo provoz, takže jste nuceni koupit si nový. Kdysi jsem to pro pobavení vyprávěla opraváři vysavačů. “Jo, tak nějak,” pokýval hlavou k mému úžasu.

6. Zboží a služby přes známé

Prosím tě, proč jste měli oslavu v tak příšerném lokále? No víš, provozuje to taťkův známý. Kamarádka zase „musela“ mít svatební šaty od tety, která vlastní svatební salón. Takže si mohla vybrat pouze z modelů, které nikdo jiný nechtěl, navíc za normální cenu. („To jsme si Kamilko nějak špatně rozuměly.“)

Když pořídíte v běžném obchodě, tak s personálem pochopitelně máte pouze normální, obchodní vztahy. Jakékoliv výhrady řešíte věcně (reklamací nebo prostě jdete jinam) a zraněná pýcha prodávajícího vás nemusí zajímat. Pokud je prodávající váš známý, máte problém.

7. Ochranné a bezpečnostní pomůcky

Není ani tak potíž, že by se kupovaly levné modely. Ony se totiž v zájmu úspory nepořizují vůbec, pokud to nevyžaduje zákon. Lékařská pohotovost je plná dobrodruhů, kteří věřili, že nosit brýle při sekání křovinořezem je pouze módní výstřelek. Že prodavač, který se jim ke kolu snažil prodat přilbu se pouze snaží rejžovat zlato, kde se dá. Že návod si čtou jenom ženské a pražáci.

8. Pojistky

Když máte nadprůměrný příjem a navíc někoho živíte (děti, manželka), případně máte dluhy, tak se postarejte o hlavně pojistku invalidity. Skončit na vozíku je z hlediska financí horší než umřít. Nejčastěji se navíc stanete invalidním v důsledku nemoci a ne úrazu. Veškeré ostatní pojistky jsou pouhým doplňkem, i když někdy užitečným, této základní.
Dobrého finančního poradce neobjevíte přes známé (viz bod 6.). Vyberte si velkou poradenskou firmu a zavolejte na jejich zákaznickou linku s prosbou o přidělení poradce. Člověk, který vám takto bude „dodán“ centrálou je velmi dobře proškolen, svou práci dělá už několik let, má spoustu klientů a tím i zkušeností. A navíc vám sestaví špičkové portfolio, protože v něm bude hlodat podezření, že jste od novin nebo ho na popud někoho testujete. Lidí, kteří se takto aktivně obrací na centrálu je totiž jako šafránu a působí tak poněkud podezřele, což je ovšem vaše výhoda.

9. Kosmetika

Nejrychlejší způsob, jak si vyrobit vrásky, otoky, slzící oči, pálící kůži? Kupte si tu nejlevnější kosmetiku a denně ji používejte.

10. Pravidelná údržba

Nejlépe to poznáte na autě a na zubech. Fungují tak všechny věci, které by měly přežít zákonnou reklamační lhůtu dvou let. Jakmile se něco začne chovat divně, řešte to. Samo se to nevyřeší, bude to ještě horší a oprava bude stát mnohem víc. S klidným srdcem si kupte drahý olej do převodovky a zubní pastu za stovku. Vzpomeňte si na poslední účet z autoopravny a od zubaře.