22ZOBRAZENÍ

Taky máte dojem, že vám to doma přerůstá přes hlavu? Přes prázdniny tu panuje šrumec, pořád někdo přijíždí, odjíždí. Na nemožných místech se mi vrší hromady vypraného a nevypraného oblečení, jídlo s sebou a tisíc krámů, které potřebuju jen o prázdninách. Snažím se seč můžu, abych aspoň ve skříních a zásuvkách uhájila pořádek, jinak bych se vážně ze všeho zbláznila.
Co mi pomáhá udržet si přehled, kde co je? Slibuji, žádné výdaje navíc. Vystačíte si s tím, co už doma máte. Jenom to musíte najít.

 

1. Rozdělovače zásuvek

Můžete si koupit z široké nabídky různých rozdělovačů. Většinou ale stačí vnitřní prostor zásuvky zpřehlednit pomocí menších krabiček na konkrétní věci. K šuplíku je celkem jednoduše přilepíte na suchý zip a oboustrannou lepící pásku. Nebo vyložte šuplík ozdobným papírem a přilepte krabičky herkulesem k papíru. Cílem je, abyste po otevření zásuvky nemusela polovinu vyskládat, než najdete to, co potřebujete.

2. Rychlovazače, složky a kroužkové bloky

Neustále bojuji s hromadami potištěného papíru. Když, nedej Bože, nějaký opravdu potřebuji, je to na dlouho. Možná leží v „odkládací“ krabici. Možná, že dlí zahrabaný mezi dvě stránky tlustého spisu. Snažím se veškeré listy týkající se jedné věci, jedné záležitosti, jedné osoby udržet při sobě v nějaké složce. Přiznávám, ne vždy nad tou hromadou listí vyhraju. Nejjednodušší pořadač pořídíte přistřižením kartonové krabice do požadovaného tvaru.

3. Krabice a kontejnery

První pomoc, pro mnoho dětí i pomoc poslední :-) Jsou vynikající na větší věci, ale u malých položek (hračky) nejde udržet si přehled. Hledat v hromadě kostek a figurek patnáct dílečků skládačky odradí i toho největšího vytrvalce. Trošku pomůže, když koupíte krabice průhledné. Taky je můžete rozdělit jako šuplík do sekcí, ale protože obvykle s nimi více hýbete, tak dělící příčky musí být ukotvené skutečně velmi dobře. Pokud s kontejnery hodláte často manipulovat, investujte do těch dražších na kolečkách.

4. Kancelářské svorky a sponky

Sešívačka je báječná věc. Udrží při sobě až dvacet papírů. Bohužel se nesnáší s kopírkami. Poškrábané sklo na kopírce vás naštve. Proto jsem si pořídila ke kopírce anti-sešívačku. Takové malé čelisti, které vycvaknou háček rychleji než bys řekl kruci. Kancelářské sponky moc nepoužívám, hlavně proto, že se z nich papíry rády rozutíkají. Taky je miluje můj syn, který z nich vyrábí úžasné náramky. Rozházené papíry ho zatím od této aktivity nezrazují.

 

 

5. Háčky

Sada háčků vám udělá pořádek v používaných utěrkách a rukavicích v kuchyni, můžete na ně pověsit sešity s kroužkem, celkem solidně si poradí s hromadami bižuterních a kuchyňských doplňků. Jsou to takové polozapomenuté popelky. A přitom, když si dáte trochu práce s hledáním, mohou se stát královskou ozdobou interiéru.

6. Průhledné uzavíratelné sáčky a boxy, sklenice

Klíčové pro pochopení je slovo „průhledné“. Do čeho vidíte, to nemusíte otevřít a vyskládat jen proto, abyste zjistili, že pes je zakopán jinde. Naprosto k nezaplacení jsou průhledné boxy využité na skladování léků. Když něco potřebuju v domácí lékárničce, vždycky je to honem-honem. A najdu to fakt za chvíli.

7. Nálepky

Co nevidím po otevření skříňky hned, to polepím tak, abych to viděla. Rozmyslete si, jestli nálepkovat boky nebo víčka. Nejvíc se mi osvědčilo koupit si balík univerzálních samolepek do tiskárny. Většinou je popisuju ručně, protože mi to přijde osobnější a hlavně neskonale rychlejší. Umělecké duše se tu mohou vyřádit téměř neomezeně. Děti ocení, když místo složitých písmenek nakreslíte dostatečně výmluvný obrázek (nebo ho vytisknete z internetu, pokud vám talent na malování sudičky odepřely jako mně). Notorickým bordelářům pomáhá na vnitřní stranu skříně nebo na okraje zásuvek nalepit plán uložení věcí. Jinak jsou odsouzeni při každém úklidu vymýšlet funkční systém.

8. Barvy

Pár nápadů k okamžitému použití: každému členu domácnosti přiřaďte oblíbenou barvu a kupujte mu co nejvíce věcí denní potřeby v této barvě (ručníky, zubní kartáčky, ponožky, bačkory…)
Pro každou oblast, roli, kterou zastáváte, si v diáři určete jednu barvu. Například domácnost bude zelená, děti oranžová, práce žlutá. Dost vám to pomůže v orientaci.

9. Centrální kalendář a nástěnka

Domácnost obývají všichni. Každý člen se tedy podílí na plánování a organizaci bezstresového domova. Žít beze stresu znamená alespoň trochu plánovat. Tak, abych dal i ostatním možnost se k tomu zavčasu vyjádřit a předejít možným problémům.
Naučte rodinu, aby veškeré své aktivity, které se týkají i ostatních členů zaznamenávali do kalendáře. Pokud žádný nemáte, urychleně si ho pořiďte nebo vyrobte. Na obrázcích nezáleží, podstatný je dostatek místa u každého dne.

Aktuální úkoly, rozpisy, seznamy atd. věšíme na ledničku, kterou používám jako nástěnku. Pro úkoly pro jednotlivé členy používáme různé barvy papírků ze samolepících bločků, takže jde na první pohled vidět, co kdo má udělat. Když je úkol splněný, vyhodí se lísteček do koše, nebo se škrtne na seznamu. (Kéž by i provádění úkolů bylo tak jednoduché!)

10. Velký odpadkový koš

Opravdu potřebujete více organizace? Co když je řešením spíše minimalizovat množství věcí?