29ZOBRAZENÍ

  
S něčím se vám musím svěřit.
Seznam věcí, které mám udělat, je vždycky mnohem delší než seznam věcí, které jsem skutečně dokončila. Nedá se to stihnout, i když dělám, co můžu. Tančím, jak nejrychleji dovedu.
Na druhou stranu si s nedokončenými úkoly moc hlavu nelámu. Dřív to bylo jinak, mrzelo mě, co všechno mi utíká. Pak jsem se rozhodla zaměřit na přítomnost (díky Leo) a soustředit se také (ráda bych napsala hlavně) na to, co stíhám.
Občas mi někdo napíše, že mě obdivuje, co všechno zvládám a jak jsem úžasná a dokonalá… Klidně pište dál, dobře se to čte :-) Realita je trochu jinde, řekněme, že tento blog je to nejlepší ze mně, protože to ostatní nestojí za řeč. Doma občas mám pěkný čurbes, neskládám oblečení do přesných komínků, marně hledám čas na vyžehlení hory prádla, mizerně parkuju, po ránu nejsem schopná vůbec myslet a když jsem k smrti unavená, tak mé děti večeří rohlík s paštikou nebo kukuřičné lupínky se studeným mlékem.
Ale perfekcionista ve mně pláče a uzavírá smlouvy s optimistou, že jednou to všechno zvládnu. Což se lépe říká, než dělá. Nicméně mám pár technik, které mi umožňují „tančit rychleji“. Většinu jsem se naučila v manažerských kurzech. Řízením osudu mi nejvíc pomáhají v organizaci domácnosti.

Utřiďte si priority

 

Spolupracujte s minutkou

Geniální tah pro úkoly, do kterých se vám absolutně nechce. Nařídím minutku na deset minut. Odteď budu deset minut uklízet koupelnu, kuchyň a WC. Až do zazvonění. Zázračně tak eliminujete koukání do zdi a přemítání nad smyslem života v uklízení.
Výhoda je, že si časově úkol ohraničíte. Tím je splněn. Za deset minut samozřejmě nemůžete uklidit celý barák, ale můžete být pyšná, že dneska máte splněno. Kdybyste si minutku nenatáhla, budete mít pocit, že celý den něco uklízíte a večer stejně zjistíte, že máte flekaté zrcadlo a skončíte s pocitem, že jste vlastně nic neudělala.
Silně uvažuju, že si nařídím minutku i na počítač. Na Pinterestu jsem schopná strávit půl dne a vím, že to nikomu neprospívá.

Najděte si čas na plánování

Večer sedím s knížkou a papírem a plánuju další den. Zkontroluju kalendář, připravím dětem oblečení a svačinky na ráno, udělám si nákupní seznam, když mám jet na nákup…
Ráno mám celkem jasnou představu, co je potřeba stihnout a jak to zařídím.

Malé cíle jsou lepší než velké oči

Cíl budu se více věnovat dětem je prakticky neuchopitelný a nesplnitelný. Takže jsem ho změnila na každý den budu hodinu trávit hraním s dětmi.
Znám blogerku, která si na každý týden naplánuje nějaký malý cíl z těchto oblastí: vylepšení domova, rodinná akce, moje relaxace.

Používejte seznamy a plánovače

Moc ráda odškrtávám úkoly ze seznamu. Je to pro mě taková malá odměna. Ano, jsem divná. Seznamy a plánovače mi umožňují rychlý průchod chaosem všedních dnů. Denně se vynoří hromada věcí, které vypadají strašně důležitě a neodložitelně. Dokud se nepodíváte na svůj seznam.

Delegujte

Nechejte si pomoci. Normálně stačí připustit před ostatními, že byste ocenila, kdyby udělali toto a toto. Pokud možno nechte na nich, jak to zařídí (ano, mnohdy mám pokušení stát jim za zády a je to špatně). Protože když někomu předáte úkol, předpokládá to, že mu věříte, že ho splní. Kontrola je projev nedůvěry v jeho schopnosti.
Spoustu domácích prací jde dělat do určité míry s dětmi. Sice to bude trvat déle, ale současně to můžete započítat na konto „jsem skvělá matka“.

Když děti spí

Jsou nejhodnější :-) A můžete se konečně pustit do věcí, které jsou s nimi nemožné. Třeba si dělat na počítači svoje věci. Protože když jsou vzhůru, tak ječí, že chtějí pohádku. Nebo psát. Nebo šít, žehlit… Jakmile děti usnou, okamžitě začněte dělat úkoly, které jsou s dětmi nesplnitelné.
Průběžně těchto položek bude ubývat. Kupříkladu nedávno jsem zjistila, že už mohu žehlit, když jsou zlatíčka vzhůru. Pokud mají zábavu, nemají tendence shazovat prádlo nebo žehličku.
Kromě odpoledního spánku tento vysoce produktivní čas můžete získat tak, že vstáváte dříve než děti nebo chodíte spát později než ony.

Vypněte televizi

Upřímně žádnou televizi nemám už aspoň patnáct let. Máme jenom DVD přehrávač napojený na televizi z ekodvora, kde si děti pouští pohádky. Taky máme internet. Což někdy je horší než televize. Každopádně nesleduju debilní seriály a jiné otupující pořady. Dost si vybírám, čemu věnuji pozornost.

Odpočívejte

Můj nejtěžší úkol. Snažím se, učím se za pochodu, zejména když z vyčerpání vyletím a někoho po ruce seřvu na tři doby. Nikdo není dokonalý a nemůže stihnout vše, co se stihnout dá. Chce to klid, nohy v teple a pravidelné kofeinové pauzy.

Život je krátký. Na momentech záleží. Nemarněte čas věcmi, které nejsou podstatné.