28ZOBRAZENÍ

Plastelína je skvělá věc, ale bohužel výtvory z ní podléhají za pár týdnů zkáze. Potřebovala jsem vyrobit panáčky k deskové hře. Kamarádka je tvořila z hrnčířské hlíny, ale uvažovala jsem, že musí existovat i něco dostupnějšího.

Určitě jde jít do obchodu a koupit třeba modurit nebo samotvrdnoucí hlínu. Jestli máte aspoň stovku. Navíc naposledy, když jsem pořídila balíček moduritu, tak byl tak tvrdý, že s ním skoro nešlo pracovat.

Nebudu vás napínat. Otestovala jsem celkem pět předpisů a ten nejlepší sdílím. Výborně z něj jdou i malé tvary, lehce se tvaruje, rychle hotový, jde barvit…. co ještě chtít víc. Jo, vypálit ho můžete v troubě, ale za pár dnů ztvrdne i na vzduchu.

Smíchejte, nejlépe v robotu hákem na kynuté těsto:

2 hrnky mouky (jedno jaké, já jsem dala polohrubou),

1 hrnek soli,

1 hrnek horké vody,

1 polévkovou lžíci oleje.

Do vody před zamícháním můžete rozpustit potravinářskou barvu a tak těsto obarvíte. Výraznější odstíny ovšem dostanete, když finální výrobek pomalujete akrylovými nebo anilínovými barvami. Pozor, jsou jedovaté.

Výsledné výtvory můžete nechat uschnout volně na vzduchu. Trvá to řádově dny a pokud jste těsto nebarvili, budou bílé.

 

 

Nebo je můžete upéct v troubě, drobné tvary na 180 st. Celsia, větší na 150-160 st. Celsia. Dostanou nažloutlou až nahnědlou barvu. Když je ještě horké potřete rozkvedlaným vajíčkem, budou se matně lesknout.