24ZOBRAZENÍ

 

Kdybyste je sbírali, zjistíte, že během krátké doby spotřebujete docela hodně rolí toaletního papíru. Úplně na konci každého zůstane kartónová trubička, na kterou se papír navíjí.
Nevím proč, jednu dobu jsem je skladovala. Měla jsem jich asi padesát. Matně jsem si vybavovala, že z nich cosi jde dělat s dětmi a taky mi bylo líto je vyhodit. Provokovaly mou představivost.
Tak po neděli už nemám ani jednu. Poslední zbytky padly na zvukové pexeso pro děti z nedělní školy. Mrkněte, co všechno jsem z roliček od toaletního papíru vyrobila.

1. Razítka

Ano, jejich trvanlivost není věčná. Ostatně ani výdrž dětí s razítkováním, takže to moc nevadí. Dobře jde využít razítka třeba na přáníčka nebo vlastní balící papír. Nebo prostě jen tak se rochněte v barvičkách a zkoušejte, co to udělá.

Roličku na jednom konci nastříháte do zářezů hlubokých 1-2 cm. Tyto zářezy dále vystřihnete do nějakého tvaru – špička, oblouček. Taky můžete nechat jen tak nebo některé zářezy odstřihnout.
Všechny zářezy vyklopte ven, tak aby byly ohnuté do 90 st. na zbytek ruličky. Ruličku uchopíte za tělo, zářezy namočíte do hustější tempery nebo prstových barev a orazíte na papír.
Vytváříte všelijaká sluníčka, kytičky.

2. Zvukové pexeso

Na jednom konci okraje zploštíte a slepíte silnější izolepou k sobě. Vznikne „kornoutek“. Nasypete něco, co vydává zajímavý zvuk. Zkuste třeba hrst párátek, fazole nebo rýži, skleněnky a špulky nití. Druhý konec trubičky zploštíte kolmo na první a opět dobře slepíte izolepou.
Zvenku vypadají roličky všechny stejně. Ale každá štěrchá jinak. Jde to využít jako zvukové pexeso – najdi stejně znějící kousky.

Já jsem v nedělní škole použila na vyučování teze: „Je jedno, jak kdo vypadá, hlavní je, jaký je uvnitř člověk.“ Připravila jsem si několik sad obrázků, které k sobě patřily (zvířata, dopravní prostředky, rostliny) a nalepila na každou roličku jeden obrázek. Děti nejprve měly vytvořit skupiny podle obrázků. Podobné obrázky k podobným.
Pak jsem je vyzvala, aby se přeskupily podle zvuku, který vydává jejich rolička. Zeptala jsem se, co pro ně bylo obtížnější. Samozřejmě, že vytvořit skupiny podle zvuku.
Z toho jsme si vyvodili závěr, že je snadné někoho soudit podle vzhledu. Složitější ale důležitější je druhým naslouchat a hledat přátele podle jejich slov. Zvládly to tříleté děti.
Nakonec jsme hádali, co uvnitř roliček může asi tak být. Následovalo sladké odhalení tajemství. Fakt jsme se dobře pobavili.

3. Navlékačka pro mimina

Během chvíle vyrobíte maxikorále na navlékání pro batolata. Na roličky přilepíte ozdobný, barevný papír. Necháte pořádně zaschnout. Nastříháte na různě široké trubičky. Ze zbytku kartónu vystřihnete čtverec větší než je průměr roličky. Čtvercem protáhnete silnou stuhu, pod čtvercem zajistíte velkým korálkem nebo přišitým knoflíkem proti vytržení. Druhý konec stuhy můžete opálit zapalovačem, aby se netřepila. Nedělejte to u bavlněných stuh, dobře hoří.
Dítě navléká trubičky na stuhu. A některým dětem to vydrží fakt dlouho. Když použijete hezký papír, vyrobíte i líbivý dárek pro malé kamarády. Případně můžete motivovat staršího sourozence, aby pod stromeček tomu mladšímu tohle vyrobil.

4. Řetěz dobrých skutků

Jde použít i proužky silnějšího papíru, ale proč nevyužít ten, který normálně vyhazujete, že. Roličky omotáte zbytky pěkných papírů a pořádně je přilepíte. Necháte dobře zaschnout. Nastříháte na kroužky široké cca 2 cm. Kroužky na jednom místě přestříhnete, ale nenarovnávejte je do proužku, hůř by se s nimi pak pracovalo. Rozstříhnuté kroužky shromáždíte v krabici spolu se sešívačkou.
Nejlépe na okně začnete stavět řetěz dobrých skutků tak, že secvaknete jeden proužek do kolečka a pověsíte. Kdokoliv, kdo je přistižen, že páchá dobro, si vezme jeden kroužek z krabice, navlékne ho skrz poslední článek řetězu a scvakne sešívačkou. Během dnů a týdnů tak vystavíte řetěz, který dětem připomíná, že jsou vlastně hodné a milé a pomáhají si.