23ZOBRAZENÍ

V poslední době já se starším synem ujíždíme na pokusech pro děti. Přiznám se, že mě nikdy chemie nebavila. Až teď mě začalo doopravdy zajímat, jak popsat to, co se mi děje před očima. Ještě, že pro nás nevzdělance se zvídavými dětmi existuje Wikipedie :-)

Jeden z prvních velmi úspěšných a divácky vděčných pokusů byl ten s flaškou od piva, octem, sodou a nafukovacími balónky. Pojala jsem to jako chemickou show se vším všudy, tedy hlavně se zástěrami a brýlemi. Dílem proto, že jsem si sama nebyla jistá, co to vlastně udělá.

 

 

Synovi se nafukování balónku za pomoci reakce sody a octa zalíbilo velmi. Dokonce pojal myšlenku, že si tak nafoukne balónky na narozeninovou oslavu. Tak doufám, že ho to do té doby pustí. To bych potřebovala asi hektolitr octa a metrák sody. A nejsem si moc jistá, že by se to líbilo mému muži.

Záznam pokusu s nafukováním balónku najdete níže.

Připravte si láhev s hladkým uzávěrem (od piva, sirupu atp.), nafukovací balónek, jedlou sodu a kuchyňský ocet.  Nejlepší láhev je čirá, dobře tak uvidíte i to, co se děje uvnitř. Práci vám nepatrně ulehčí trychtýř. Do láhve nalejte asi decilitr 8% octa. Do balónku opatrně nasypejte pár lžiček jedlé sody. Nejlíp to jde, když do dírky v balónku zastrčíte hubičku trychtýře a sypete přes něj. Když nemáte trychtýř, zkuste do trychtýře srolovat tvrdý papír.

Vyfouklý balónek nasaďte dírkou na hrdlo láhve. Soda zůstává ve „špičce“ balónku. Zeptejte se dítěte, co se stane, když sodu z balónku vysype do octa v láhvi (v jazyce vědátorů se ptáte na hypotézu).

Pak vyzvěte dítě, aby balónek nadzvedlo nad láhev a vysypalo tak sodu do octa v láhvi. Jakmile toto učiní, nastane v láhvi chemická reakce octa se sodou. V láhvi uvidíte, pěnu a bublinky. Při této reakci se vyvíjí malé množství nejedovatého plynu (oxidu uhličitého). Ten nafoukne balónek na láhvi. Oxid uhličitý se ve velmi malém množství vyskytuje ve vzduchu, který dýcháme.

Všimněte si, že plynu je více než činí součet objemu původního octa a sody. Zajímavé, že? Se staršími dětmi můžete experimentovat s množstvím sody a octa. Když použiju dvojnásobné množství sody a octa bude balónek také dvojnásobný?