20ZOBRAZENÍ

Ze starého dobrého, trošku nudného světa se nám stává blikající místo plné důležitých informací, hluku a zábavy. Pomalu abyste chodili všude s nosem zabořeným do displeje mobilu, protože kdo nemá smartfoune ten je totálně out. Vrcholem technologie pro mě zůstává scéna, kdy dva mí kolegové seděli vedle sebe u stolu a psali si přes chat na Facebooku místo toho, aby se k sobě otočili a prostě si to řekli.

Mám pocit, že nejvzácnějším zbožím v současném světě je ticho, každodennost a přátelství přes ulici, které se neuzavírá stisknutím příslušného tlačítka, ale prostou lidskou přítomností a vzájemnými sympatiemi.
Všechny ty hračky pro velké malé rádoby dospělé umí skvěle jednu věc: neustále se vám vnucovat. Vím, o čem mluvím, pracuji převážně na počítači, osobně vlastním tři, k tomu dva mobily, dva maily, jeden blog a dva účty na Facebooku.

Ve výsledku mi pořád něco bliká a připomíná se. Samé důležitosti. Žádný div, že děti i dospělí mají problém se soustředit na něco delší dobu. A přitom ono hluboké soustředění člověku umožňuje proniknout k podstatě věci a neplácat se jen tak na hladině.

Takže, jak se nenechat rušit současným zběsilým světem?

Nikdy si nenechejte zasílat upozornění na mobil.

Zejména ne od sociálních sítí. Zblázníte se už při minimálním počtu přátel. Dle jednohu průzkumu průměrný dospělý kontroluje svůj mobil 150x denně, tj. každých 6 minut, pokud nespí. Každý pitomý status má moc zbořit vám současnou myšlenku nebo i plán dne. Přes den tedy neuděláte nic, jenom odepisujete, lajkujete (česky mačkáte tlačítko “to se mi líbí”) a lámete si hlavu, komu se líbí vaše statusy a jestli je to moc nebo málo.

Kontrolujte osobní mail maximálně dvakrát denně.

Kdyby to spěchalo, dotyčný by vám zavolal na mobil. Když navíc budete vyřizovat maily v dávkách a ne po jednom, zabere vám to zlomek času.

Věci, které zaberou maximálně dvě minuty udělejte hned.

Záležitost okamžitě můžete pustit z hlavy, následkem čehož tato podstatně méně bolí. Také seznamy úkolů se vám dost podstatně zkrátí.

Udržujte kolem sebe pořádek.

Hromada (neuspořádaných) věcí rozptyluje pokaždé, když se na ně podíváte. To tričko, které se už dva dny snažíte donést do prádla, uschlé kytky, které se chystáte zalít…všechno vám to připomíná, co jste neudělali. Raději radikálně snižte množství věcí na množství, o které jste schopni se řádně starat.

Respektujte své tělo.

Jsem skřivan, ale hodně mých známých patří mezi sovy. Maily mi od nich chodí třeba ve tři ráno, kdy já nejsem schopná ani zapnout počítač, natož něco vymyslet a napsat. Naopak já mám nejlepší pracovní čas zhruba od osmi ráno do tří odpoledne. Soustřeďte se na to a ve svém nejproduktivnějším denním čase vyřizujte ty nejnáročnější věci.

Zredukujte televizi.

Nevlastním televizi už dobrých osmnáct let. Ne, nechybí mi. Většinou ale postačí přestat televizi používat jako zvukovou kulisu. Včera mi kamarádka říkala, že dokonce ráno televizi zapíná kvůli tlumenému světlu obrazovky, které nevzbudí spolubydlícího a současně díky němu ona vidí na linku… Jenže pak už nemá sílu ji vypnout.

Pište si seznamy úkolů.

Existuje na to spousta sofistikovaných nástrojů. Já už roky používám libovolný kus papíru a něco na psaní. A pak už jen škrtám a doplňuji.

Nestarejte se, co si myslí ostatní.

Věnujte všechnu svou energii tomu, abyste ze sebe dostali to nejlepší, co do vás bylo zasazeno. Nebojte, vaše snaha bude po zásluze odměněna velmi kvalitní sítí opravdových přátel. Věřím, že kdyby proslavený heparinový vrah Zelenka mohl mít účet na Facebooku, tak nasbírá několikanásobně větší počet “přátel” než kdokoliv z nás. Což z něj ale lepšího člověka neudělá. Pořád zůstane vrahem.