18ZOBRAZENÍ

Příroda mi nenadělila úplně bezproblémovou pleť. V pubertě jsem si dost užila akné a i teď mívám svá pupínková období. Bezpečně podle toho poznám, kdy přicházejí mé dny. Trochu pomáhá, když přestanu pít kávu. Jenže to nejde nadlouho, že. Ještě před pár měsíci to byl pro mě jediný způsob, jak „přírodně“ zatočit s podrážděnou kůží.

Před dvěma měsíci jsem dostala jsem tip na údajně věky ověřenou metodu péče o obličej jen za pomocí dvou typů olejů. Původně jsem si připadala ulepená už jen z té představy. Pak jsem si vzpoměla, jak jsem experimentovala s cukrovým peelingem. Jak mi přišlo hnusné plácat na sebe cukr s olejem. A jak neskutečně dobře celý ten recept fungoval. Už mám namíchanou třetí dávku.
Takže jsem začala pátrat po ricínovém oleji a dalších informacích.

Obzvláště, pokud máte mastnou pleť jako já, tak vám určitě přijde divné čistit ji olejem. Celá metoda čištění funguje trošku jako homeopatická léčba. Pomáhá kůži „jen“ obnovit přirozenou rovnováhu. Pokud si kůži drhnete všemožnými přípravky, zničíte její normální ochranu. Čím více budete pleť odmašťovat, tím více mazu donutíte produkovat mazové žlázky. A když to nebudou zvládat, tak po odmaštění musíte použít tunu krémů na suchou pokožku.
Zjednodušeně řečeno tímto čištěním se snažíte nahrazovat znečištěný maz kvalitním olejem.

Kudy na to?
Budete potřebovat ricínový a zastudena lisovaný panenský olivový olej. Pokud máte opravdu silné akné (pubertální potíže), bude lepší nahradit olivový olej jojobovým nebo olejem z grapefruitových jadérek. Je možné přidat i kvalitní esenciální olejíčky.

1. Namíchat

Ricínový olej smícháte s olivovým ve vhodné, dobře uzavíratelné nádobce v poměru dle typu pleti:
pro mastnou pleť – 3 díly ricínového oleje na 1 díl olivového (tuhle variantu jsem testovala),
pro normální pleť – 1 díl ricínového na 1 díl olivového oleje,
pro suchou pleť – 3 díly olivového oleje na 1 díl ricínového.
Poměry berte jako orientační, každý člověk je unikát.

Můžete (ale nemusíte) přimíchat různé esenciální oleje, pro aknózní pleť se silně doporučuje pár kapek tea tree oil.

2. Vetřít

Před spaním si nanesete trošku do dlaní a jemně rozetřete po celém obličeji. Netřeba předtím obličej oplachovat vodou. Kůži moc nedrhněte, spíš vklepávejte.

3. Napařit

Vezměte čistou žínku nebo malý ručník a namočte ho v co nejteplejší vodě, jakou snesete. Přiložte na obličej a nechte vychladnout, relaxujte. Tento bod je opravdu nutný, jinak se přebytečného oleje budete zbavovat fakt blbě.

4. Umýt

Vyždímejte žínku ve studené vodě a setřete zbytek oleje z obličeje. Opláchněte se studenou vodou.

Původní recept kladl dost velký důraz na čistotu žinky a ručníků, popravdě měnila jsem je jednou do týdne. Stačí výše uvedený postup aplikovat jednou denně. Někteří si vystačí i s pouhým olivovým olejem, ale potom jsem si připadala nějak mastnější. Jiní dosáhli nejlepšího výsledku při použití obden. Asi to chce vyzkoušet.

Po dvou měsících zkoušení shrnuji:

- celkové zlepšení stavu, konkrétně méně černých teček a menší póry,
- sezónní výskyt akné nezmizel, ani se nezmírnil. Tipuju to na hormonální záležitost, ale odmítám kvůli tomu brát hormonální antikoncepci, která by pravděpodobně zabrala (o tom někdy příště).
- večerní ošetření pleti zkráceno na dvě minuty se vším všudy
- obavy z rozmazávání řasenky nanesené na kůži vyčištěnou olejem nepotvrzeny
- bezkonkurenční cena oproti kvalitní kosmetice