29ZOBRAZENÍ

 

Jedna z prvních her, kterou jste se jako děti naučily, bylo určitě pexeso. Nesmrtelná hra, prý z Indie, baví už kdovíkolikátou generaci dětí i dospělých. Moc se mi líbí, že děti mají velmi reálnou možnost nad dospělákem vyhrát. Vůbec se nemusím mírnit, aby můj šestiletý syn dokázal vyrovnat skóre. Mladý mozek si prostě lépe pamatuje.

Ale s kartičky pexesa jde dělat mnohem, mnohem více věcí než jen hrát všeobecně známou hru. Využijete tak i obrázky, kterým se ztratil dvojník, případně můžete zkombinovat několik sad dohromady. Tyto aktivity využívají hlavně jasné obrázky pexesa. Úplně nejlíp se vám budou hrát s obrázky každodenních předmětů a obecně známých věcí. Dobré jsou třeba pexesa s obrázkem a začátečním písmenem pojmenování obrázku. Celkem běžně taky seženete pexesa na učení se anglických výrazů. Jestli mají hezké a jasné obrázky, angličtinu ignorujte, nebo nechte na později a stavějte na obrázcích.

Malým dětem se kartičky špatně otáčejí. Pomůže, když je nalepíte zespoda na stejná víčka od zavařenin. Samozřejmě se prodávají i pexesa z kartónu, se kterými si malé prsty poradí líp.

Naopak nepříliš vhodné jsou obrázky, které jde špatně vyjádřit jedním nebo dvěma slovy. Například scény ze života Kostíků. Nebo pexeso Rasy psů. Tyto si schovejte pro pokročilé. Pokud pexeso hrajete opravdu rádi, tak skvělý dárek pro podobně postižené přátele je pexeso s notoricky známou kresbou prasátka. Jednou má pokrčenou nožičku, jednou ocásek doprava, podruhé doleva, jednou stojí na zemi, jindy ve vzduchoprázdnu… Hrála jsem to jednou. Ani náhodou bych netvrdila, že je to primitivní hra pro děti.

 

Přiřazování

Velmi malé děti se učí hrát pexeso tak, že prostě k jednomu obrázku hledají ze skupiny stejný. Začnete se třemi obrázky a postupně zvyšujete skupinu, ze které dítě hledá.
Můžete taky jednu sadu kartiček nalepit na tvrdý papír a jejich dvojice ponechat volně. Dítě pak pokládá stejný obrázek ke stejnému. Na tvrdý papír jde pro předškoláky nalepit nebo nakreslit počáteční písmena slova z kartiček. Opět má správně přiřadit.
V další variantě můžete mít jako dvojice slova, která se rýmují. Jedno ze dvojice nakreslíte – nalepíte na papír, jedno necháte volné. Nebo vyberete do dvojice obrázky, které začínají na stejné písmeno (kočka – kladivo). Dítě přiřazuje k sobě podle první hlásky ve slově.

Může se stát, že vám nějaký obrázek chybí. Celkem není problém najít ho na netu, velmi obsáhlou galerii jasných, ilustrativních obrázků má Microsoft Clip Art.

Bingo

Jestli seženete několik stejných sad pexesa (občas se rozdávají zdarma), tak uzměte rovnou 6 – 10 ks a vyrobte si bingo. Jednu nebo více sad odložíte bokem, ty se rozstříhají a budou se vyvolávat. Ostatní sady rozstříháte a naprosto libovolně nalepíte na tvrdý papír do mřížky 4 x 4 až 6 x 6 obrázků. Každou mřížku zalaminujete nebo vložíte do euroobalu a zalepíte izolepou. Každý hráč dostane jednu mřížku a fixu smývatelnou vodou. Cílem je vyškrtat všechny obrázky v jedné řadě nebo v jednom sloupci.
Vyvolávač tahá obrázky z klobouku (krabice). Předem se dohodněte, jestli je bude vracet zpět nebo ne. Děti musí dávat bedlivý pozor a škrtat všechny obrázky na své mřížce, které vyvolávač vytáhl. Klade to značné nároky na pozornost. Ten kdo vyškrtal řadu nebo sloupec je vítěz, což dává najevo křikem „Bingo!“

Řada

Vytáhněte 10 dvojic z pexesa. Vytvořte řadu ze tří různých obrázků. Dítě si je má zapamatovat. Až dá signál, obrázky zakryjete. Dítě má vyjmenovat obrázky ve správném pořadí nebo poskládat ze svých kartiček stejnou řadu. Při úspěšném pokusu zvyšte délku řadu o 1 kartu. Při neúspěšném zůstanete na posledním úspěšném pokuse.

Prostorová orientace

Opět vytvoříte řadu alespoň ze tří obrázků. Může být vodorovná i svislá. Necháte dítě, ať si je zapamatuje, zakryjete. Podáte mu jeden obrázek, který byl v řadě a ptáte se: co bylo před ním a za ním (pod a nad ním, vlevo a vpravo). Jaký obrázek byl první a jaký poslední, uprostřed? Může jenom říci slovem, ale soustředění lépe pomáhá, když má k dispozici vlastní sadu kartiček a přemýšlí s nimi.