24ZOBRAZENÍ

Jeden vzdálený příbuzný se strašně divil, když viděl, co piju. Dokonce čichal ke sklence, aby zjistil, že fakt piju obyčejnou vodu. Kdyby tam našel vodku, považoval by mě ještě za normální. Mí rodiče si na návštěvy vozí speciální pečivo a balík minerálek. Ví, že žádné nemám a notoricky je zapomínám koupit, i když se na návštěvu ohlásí.
Nechápu, proč bych měla kupovat příšerně těžké PET flašky se stejným obsahem, který mi teče v kuchyni z kohoutku. Přičemž nejdražší součástí výrobku myslím, že je flaška, kterou vlastně nepotřebuji vůbec, zavazí, musí se recyklovat nebo se někde bude válet ještě po smrti mých vnuků.

Tahle moje úchylka (ostatně jako řada jiných) začala z ekologického směru. Ale pak jsem zjistila, že pití obyčejné vody má zajímavé zdravotní výhody. Totiž nepamatuju si, kdy mě naposledy bolela hlava. A to jsme s migrénou v rámci PMS byly nerozlučné kamarádky.

Balená stolní voda dle mého názoru představuje vrchol umění propagace. V testech neustále vychází, že kvalita vody v lahvích je srovnatelná s tou z kohoutku. Chuťově obvykle vyhrává čerstvě natočená voda z trubek. Za vodu v PET zaplatíte asi tisíckrát více. A přesto se jedná o obrovské průmyslové odvětví s úžasným obratem. Mraky PET flašek na ekodvorech jsou němými svědky prosperity tohoto byznysu.

Dobrá, tak tedy vodu. Proč ne třeba kofolu nebo šťávu, limonádu? Nějaké to pití, se kterým bych rázem byla „in“? Dřív jsem svůj denní pitný režim skládala výhradně ze sirupové šťávy a kávy. Teď denně vypiju aspoň osm sklenic čisté vody + kávu. Ráda bych škrtla i tu kávu, ale stal by se ze mě nesvéprávný člověk. Zatím asi nepřišel správný čas.

Lidské tělo se skládá do značné části z vody ne z Coca-coly. Nejnormálnější způsob, jak vodu doplňovat je pít – vodu. Obyčejná voda neobsahuje žádné kalorie, nekazí se z ní zuby, chutná výborně se slaným, sladkým i kyselým. Je skvělá když pijete první sklenici a stále dobrá, když pijete tu osmou. Zkuste si vypít denně osm sklenic pomerančového džusu. Dvě možná, osm už se mi bouří žaludek. A konečně voda nepotřebuje žádné trávení, rychle přechází do organismu a nezatěžuje trávicí systém. Jenom magor by při maratónu pil kakao.

Občas se objevují zvěsti o pesticidech, hormonech a nevímčem ještě ve vodě z řadu. Ve skutečnosti voda z vodovodu prochází přísnější kontrolou než balená voda. Někdy voda nechutná, obvykle proto, že je strašně tvrdá. Můžete se uklidňovat tím, že pro organismus to představuje spíše výhodu a kytky vysoce mineralizovanou vodu přímo zbožňují. Tvrdou vodu jsem řešila i u nás. Nabízelo se tahat hektolitry z obchodu, vozit přes celou vesnici vodu ze studánky nebo koupit filtrační konvici. Vyhrála třetí možnost a chuťově jsem s přefiltrovanou vodou moc spokojená.

Poslední věc, které jsem si všimla je, že když pijete vodu, jakoby se vám vrátí cit pro žízeň. Ve výsledku toho vypijete víc. A uvědomila jsem si, že dříve jsem asi musela být neustále žíznivá. Pokud vypijete přes den málo tekutin, riskujete:
- obezitu (žízeň se často převléká za hlad),
- infarkt. Jedna studie prokázala, že ti, kteří pijí aslepoň 5 sklenic vody denně onemocní infarktem o 41% méně často než ti, kteří vypijí jen 2 sklenice. Stejně se snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a žlučníku.
- únavu. Bodejť, když je člověk vysušený zaživa.
- bolesti hlavy, migrény. Dvě sklenice vody zabírají sice pomaleji než Brufen, ale mnohdy stejně spolehlivě.
- problémy se zažíváním (překyselení žaludku, pálení žáhy, zácpa),
- povadlou, našedlou pleť.

Teď jsem si dala závazek, že odstřihnu od milované šťávičky i děti. Kromě zdravotních důvodů kvůli tomu, že šťáva je minimálně jednou denně někde vylitá a já se každou chvíli někam přilepím. Máte někdo děti výhradně „na vodě“?