21ZOBRAZENÍ

Před nějakými 30 lety způsobily maličké pilulky hormonální antikoncepce sexuální revoluci. Od té doby se hodně namluvilo o emancipaci žen (nebo spíše mužů?), pečlivě se zdokumentovaly a propagovaly výhody dlouhodobého braní těchto léků. Z vynálezu se stalo samostatné odvětví farmacie s obrovským obratem. Nedávno jsem zaslechla rozhovor dvou maminek, z nichž jedna by ráda pro svou čtrnáctiletou dceru hormonální antikoncepci, protože slečna má děsné akné. A pak ta jistota, že nepřijde do problémů, že.

Mnohem, mnohem méně je slyšet o odvrácené straně mince. Jaké rizika pro tělo představuje dlouhodobé užívání syntetického hormonu estrogenu? A stojí to za to? Moje sestra se zřekla kouzelných pilulek poté, co jako studentka medicíny prošla praxí na gynekologii. Své rozhodnutí mi dokumentovala několika články. Po přečtení se jí ani nedivím. I když mé důvody jsou trochu jiné než její, pořád se necítím dost silná na to, abych denodenně do sebe cpala hormony.

Nechci vás zrazovat od jakékoliv antikoncepce, nejsem katolík-fundamentalista. Pouze říkám, že rizika hormonální antikoncepce (HA) se mi zdají převyšovat její výhody. Důvody, pro které se antikoncepce už v ranném věku předepisuje, jsou řešitelné v drtivé většině případů nehormonální cestou.

Nejčastěji se prodává antikoncepce, která obsahuje pouze umělý hormon estrogen, v různě vysokých koncentracích. Takže pokud užíváte hormonální antikoncepci (nemusí to být jen pilulky, ale i náplasti nebo injekce), setrvale zvyšujete hladinu estrogenu ve svém těle. Mezi zdokumentované vedlejší účinky užívání estrogenu patří přibírání na váze, výkyvy nálad, přecitlivělost prsou. Ale i když se u vás žádné vedlejší účinky neprojeví, vysoký estrogen vašemu tělu mírně řečeno nepomůže.

Během ovulačního cyklu normálně dochází k cyklickému kolísání hormonů estrogenu a progestronu. HA hladinu estrogenu udržují neustále na dostatečně vysoké úrovni na to, aby si tělo myslelo, že je těhotné. Tudíž další otěhotnění nepřipustí. To se děje několika způsoby:
- některé pilulky brání ovulaci,
- jiné brání zahnízdění oplodněného vajíčka,
- další zahustí hlen kolem děložního čípku, takže pro spermie je těžké jím proniknout.

Dokonce existuje antikoncepce, která vás úplně zbaví menstruace. Skvělé. Kdybych byla rostlina, dostala bych nálepku „F1″. Hybridní odrůda. Dobrá na pohled, případně na konzum, ale nejde rozmnožovat. Nejsem si jistá, že by mě to těšilo.

Ani za třicet let výzkumu se o estrogenu neví vše. Už jen to by mělo být signálem k obezřetnosti. Nechci nikomu dělat pokusného králíka. Pokud je hladina estrogenu setrvale vysoká, dle odborných studií existuje vyšší riziko:
- rakoviny prsu,
- krevních sraženin,
- infarktu a mrtvice,
- migrén,
- vysokého tlaku,
- zhoubných nádorů jater,
- nemocí žlučníku.

Ke všemu ještě (hojně používaná) antibiotika snižují účinnost antikoncepce. Občas se HA vinní z poklesu plodnosti u žen. Vaječníky se tlumily tak vytrvale, až nestihly dozrát. Takže nastoupí další rota doktorů s jinými hormony, které si denně musíte píchat do břicha, aby se umělé oplodnění zdařilo. Skvělé. Hlavně pro zdravotnictví.

Odbourání HA v játrech vyžaduje množství vitamínu B, C, hořčíku a zinku. Pokud HA užíváte dlouhodobě, můžete trpět nedostatkem těchto prvků. I v důsledku toho dochází k zadržování vody v organismu – přibírání na váze – změnám nálad – depresím.

HA a kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce jsou na vzestupu. Kombinace HA, antibiotik a strava bohatá na cukry kvasinkám skutečně svědčí. Samotná kvasinková infekce dokáže být mnohem víc než vytrvale nepříjemná. Ony ty kvasinky totiž vylučují toxiny, které otravují celé tělo. Konečné problémy se málokdy prvotně odvozují od kvasinkové infekce a může trvat roky než se jich zbavíte.

Právě užívání HA dle studií představuje hlavní rizikový faktor rozvoje kvasinkové infekce, protože setrvale zvyšuje estrogen v těle a tak porušuje vnitřní rovnováhu.

Přiznávám se ve věcech svého zdraví jsem nechutně konzervativní. Zabránění početí jde vyřešit hromadou dalších, nehormonálních postupů. Docela mě udivuje, že děvčata mají strach jíst kuřata, protože jsou nadopovaná antibiotiky, ale klidně si denně zobnou něco minimálně stejně rizikového.