20ZOBRAZENÍ

Člověk by nevěřil, co všechno se dá na zahradě zužitkovat. Pomoci koloběhu přírody a vrátit materiály tam, odkud přišly. Nejsem extrémista, jako jeden náš známý. Když se ho zeptáte, kde je toaleta, vytáhne na vás rýček a máchne rukou do polí za domem.

Osobně si vystačím s méně originálními způsoby znovu využití nebo recyklace již použitých surovin nebo zbytků. Nestojí to nic. Dokonce vám to ušetří cestu na ekodvůr. Na oplátku za trošku námahy získáte bezplatné zahradní pomocníky a dobrý pocit jako bonus.

Určitě vás jako první napadne kompostování. Jistě. Ale to není ani zdaleka vše. Pojďme se podívat i za hromadu kompostu.

 

Kompost

Návod na založení najdete v každé zahradní knize. Mně se osvědčil nepříliš vědecký, ale o to praktičtější způsob:

- najděte místo, kam v létě moc nesvítí slunce a v zimě tam stále dobrodíte sněhem s biologickými odpadky z kuchyně. Měli byste být schopní před kompost dojet a odjet s kolečky. Dost vám to usnadní práci.

- Zryjte a na zem dejte něco pevnějšího, třeba stonky z kukuřice nebo slabé větvičky.

- Postupně vršte hromadu z rostlinných zbytků z kuchyně, odpadu ze zahrady, posekané trávy, hlíny, dřevěného popela, vaječných skořápek, papíru (čím méně potištěného, tím lépe). Posekanou trávu dávejte v tenké vrstvě, aby se nezapařila. Do kompostu nepatří exkrementy psů a koček (škoda, máme vlčáka), listí a větvičky zvláště ne ořešáku a thuje (pomalu se rozkládá), cokoliv syntetického (například izolepa na krabicích z lepenky) nebo zvířecí zbytky (kosti, maso, mršiny). Zhnilé a plesnivé zbytky ničemu nevadí.

- Je dobré místo kompostu moc neměnit, vytvoří se v něm specifická kultura bakterií, kterou si přenášením ničíte.

- Hromadu udržíte v mezích například ohrádkou ze starých palet. Prodávají se i kompostovače, osobně s nimi zkušenost nemám, údajně urychlí tvorbu kompostu.

Plně vyzrálý kompost najdete asi po roce na dně hromady. Dobré je celou hromadu na podzim přeházet, doplnit zahradním materiálem a odebrat vytvořený kompost na zarytí do záhonů. Nemusíte se dvakrát trápit s přesíváním, i napůl nerozložený kompost se po zarytí do záhonu do jara rozloží. Dokonce jsem našla experimentátory, kteří vytváří kompost přímo v bramborovém záhonu (brambory totiž milují nastýlání, proto se přikopčují). Obávám se, že naši sousedi by „odpadky“ na půlce zahrady nerozdýchali.

Nádoby na (před)pěstování

Kytky rostou všude, kde mají podmínky. Jako sadbovače používám odstříhnuté tetrapackové krabice, kelímky od smetany a jogurtů, ruličky od toaletního papíru. Ruličky musíte naskládat do nějaké ploché misky, protože nemají dno. Teprve pak je vyplníte zemí. Sázejí se i s papírem rovnou do země.

 

Jestli máte to štěstí a vlastníte velké kýble od stavebních hmot (všeliké nátěry), tak je pořádně vymyjte a použijte na zahradě pro přípravu hnojivých výluhů a zákvasů. Nebo si z nich na balkóně vytvořte minizahrádku. Zvenku budou vypadat hezčeji, když je postavíte do jutového pytle a ten nahoře zafixujete po obvodu motouzem. Zbytek délky pytle ohnete dolů, aby zakryla motouz. Jeden rok jsme takto vyřešili stojan na vánoční stromeček.

Do velkého kýble jde taky vyrazit – vyvrtat otvory v bočním plášti. Do nich jde zasadit jahody nebo bylinky. Zaléváte pouze nahoru, voda steče všude do spodních pater.

Hnojivo

Plně vyzrálý kompost je super, ale ne každý má rovnou celou zahradu. Pokud zalíváte jen pár kytek doma v květináči, zkuste v láhvi s vodou na zalévání nechat shnít slupku od banánu. Manžel to neocení, kytky ano. Nebo nechejte vychladnout vodu, ve které jste vařili brambory. Obsahuje hodně škrobu, který podporuje růst rostlin.

Opory

Existují sofistikované opory pro kdejakou rostlinu. Léta do záhonu z hráškem zapichuji prostě větve z jarního průklestu. Rostlinky si to nějak přeberou. Dobré na opory jsou i pletiva od králíků, můžete z něj vytvarovat válec a dovnitř zasadit popínavku, například Černookou Zuzanu. Výsledkem bude rozkvetlý válec.

Nastýlka

Asi nejvíc se mi na nastýlku osvědčila sláma. Dost dobrá je ale i posekaná tráva v malé vrstvě. Kromě toho jde použít kartony (pod tu slámu) místo netkané textilie zabraňující růstu plevelů. Kartony ovšem vydrží maximálně jednu sezónu. Což může být výhoda, když na záhonu máte jednoletou zeleninu.

Příšerné porcelánové a umělohmotné krámy z vitrínky

Netuším, odkud se berou. Ale jejich ambice je jasná: zničit vkus majitele a ovládnout celý byt. Celkem dobré řešení našla moje kamarádka. Všechny tyhle poklady vystěhovala na přezahrádku. Rázem tím získala originální vzhled. Takoví delfínci vznášející se na stříbrné vlně hned vedle levandule mají své kouzlo. Postupně si výzdobu rozebrali laskaví kolemjdoucí :-)