27ZOBRAZENÍ

 

Většinou se toto téma probírá mezi maminkami malých dětí. Protože do jejich drobných tělíček se moc chemie nevejde a člověk má divný pocit – ládovat do mimina všemocné sirupky. Stačí si přečíst vedlejší účinky a kontraindikace. Já vím, oni to uvádět musí a obvykle je to přehnané. Jenže, co když se ten jeden případ z tisíce stane právě u nás?

Paradoxně já jsem tyto návody vyzkoušela nejen na dětech, ale hlavně na sobě. Pokaždé, když jsem kojila, jsem chytla nějakou hnusnou virózu provázenou čtyřicítkami teplotami. A jestli už jste kojily, tak víte, že než nakojíte, musíte teplotu srazit pod 38 st. Celsia, abyste mimčo nepřehřály. Nemoc obvykle nevadí, dokonce pokud nadále kojíte, je dost pravděpodobné, že ji dítě vůbec nechytí. V mateřském mléce mu totiž předáte protilátky. U nás to vždy fungovalo. Nejhorší bylo dostat každé dvě – tři hodiny teplotu pod 38 stupňů.

Takže v tomto kojícím období, kdy si na všechno můžete vzít leda tak Paralen a to ještě maximálně jeden denně, jsem pátrala po babských radách na teplotu. Podotýkám, že srážím teplotu až od 38 stupňů Celsia, do této výše ji považuji za součást léčby nemoci.  Co fungovalo nejlíp?

 

Chladné zábaly

Nejrychlejší a nejlevnější způsob. Studené zábaly nebo studená sprcha (není tak drastická) funguje okamžitě a srazí teplotu i o 2 stupně. Pozor, pro děti nepoužívejte zábaly na celé tělo, ale jen na ruce a nohy, případně položit předloktí, namočit nohy do studené vody. Z celkového zábalu by děti mohly dostat teplotní šok. I dospělí by měli mít na tuto léčbu zdravé srdce.

Potřebujete prostěradlo, vodu a deku. Prostěradlo namočíte do studené vody, vymácháte a obtočíte si ho kolem sebe. Vřele doporučuji asistenci jiné osoby, sama se budete klepat asi tak, že to pořádně kolem sebe neobtočíte. Ulehnete a zabalíte se ještě do deky. Vydržíte 5 – 10 minut, dokud prostěradlo nezteplá. Zábal ukončete také, pokud budete mít ledové nohy. Dáte si pauzu, změříte teplotu a případně opakujete. Při každém dalším opakování zkracujete dobu působení zábalu.

Studená sprcha není tak účinná, ale pořád funguje velmi dobře. Chce to jen určitou dávku masochismu.

Ochlazující nápoje a jídla

Konzumace citrusů a chlazených nápojů vám pomůže ochladit se tak o půl až jeden stupeň Celsia. S citrusy to nepřehánějte, mně se po dvou kilech pomerančů vyrazilo pubertální akné. U dětí se mi nejvíce osvědčilo nabízet jim rozředěné ovocné džusy s ledovými kostkami a brčkem.

Mimochodem velmi se mi osvědčilo ve dnech kritického stavu skoro vůbec nejíst. Totiž žila jsem z vývarů se zeleninou. Hlad jsem neměla a neměla jsem ani sílu do sebe něco rvát. Děti do jídla nenutím téměř nikdy a v nemoci už vůbec ne. Což neznamená, že by při chřipce mohli jíst jen sladkosti. Když nejí, tak nejí. Když už jí, tak něco rozumného.

Octové ponožky

Namočte ponožky do směsi octa a vody, nebo pouze do chladné vody. Natáhněte na nohy a navlečte přes ně ještě vlněné ponožky.

Mátový čaj

Nejlepší je vychlazený, s medem a citrónem. Ať vás ani nenapadne pít ho co nejvřelejší hned po studeném zábalu! Jakýkoliv horký čaj vám bezprostředně teplotu zvýší.

Vlažná koupel před spaním

Celodenní zápas s teplotou často pokračuje i v noci. Hlavně u dětí, přes den ukňouraných a přecitlivělých z teploty, se mi osvědčilo navečer je vykoupat v teplé až vlažné vodě. Velmi důležité je mít v koupelně teplý vzduch (24 st. Celsia), aby se dítě neklepalo po vytažení z vany.

Po koupeli máme klidnější noci i když jsou kluci nemocní.

Hrátky s houbou a vlažnou vodou

U malých dětí pomáhá napustit do lavóru vodu, dát jim čisté houbičky na nádobí, vysvléci je ve vytopené koupelně a nechat je, ať si hrají. Většinou se dítě začne namáčet ve vodě, ale jen do té míry, kdy je mu to příjemné. Vlažná voda zredukuje teplotu.