21ZOBRAZENÍ

Uklidním vás, žádnou dceru jsem zatím neporodila ani neadoptovala. Ale kamarádka jednu princeznu vychovává a ta přednedávnem měla narozeniny. Líbí se mi, jak je už v šesti letech typicky ženská. Pětkrát denně se převlíká, nejlépe do pastelových barev a páskových sandálků, které asi nejvíc připomínají maminčiny lodičky. Dlouho jsem přemýšlela, co ji mám na narozeniny koupit, protože dnešní slečny asi neohromíte pravou barbínou. Prostě si ji uloží do poličky k dvaceti dalším a za pět minut na ni zapomenou.

Pak jsem ji uviděla. Úžasná, nadýchaná princeznovská sukýnka. V té chvíli jsem zatoužila vrátit se o třicet let zpět. To se mi nepovedlo, ale ta sukýnka se mi vydařila velmi. Holčička ji k mé nemalé radosti okamžitě vyzkoušela a prý v ní chtěla i spát. Přitom mě stála dvě stovky za materiál a dvě hodiny práce. Kamarádka říkala, že zaznamenala velmi podobné sukýnky v Tescu, ale stály 450 Kč a nevypadaly zdaleka tak nadýchaně.

 

Materiál: 2m tylu šířky 90 cm. Nenechte si vnutit od prodavačky monofil jako já, museli byste okraje “začišťovat” zatavením nad svíčkou. Dovedu si představit i sukýnku ze staré záclony, ale nezkoušela jsem to. Když tak dejte vědět. Všechno ostatní asi budete mít doma: prádelní gumu, jehlu a nit na pár stehů, ostré velké nůžky.

1. Přeložte tyl podélně na čtvrtinu, tj. na rozměr 2m x 22,5cm. Nastříhejte z celého dvoumetrového pásu nudle šířky 5-8 cm. Stříhat budete tu kratší stranu. Nemusí to být nijak dokonale rovné. Rozhodně se netrapte s nějakým předkreslováním a dokonalým měřením. Vznikne vám hromada tylových pásků 5x 90 cm. Tyl se netřepí, takže nic nezačišťujete. Jestli jste si mysleli (jako já, nepoznamenaná šitím), že tyl je monofil a máte monofil, tak vezměte jeden pásek po druhém a všechny kraje protáhněte nad plamenem svíčky. Zataví se a tolik se netřepí.

2. Přeměřte nebo odhadněte velikost pasu děvčátka a ustřihněte prádelní gumu o něco menší tak, aby šla přetáhnout přes boky a držela v pase. Oba konce gumy k sobě sešijte několika stehy. Jiné šití už vás nečeká.

3. Prádelní gumu na něco natáhněte, bude se vám lépe pracovat. Já jsem ji připevnila na opěradlo židle.

3. Gumu na něco natáhněte, postupně navazujte tyl

4. Přeložte jeden tylový pásek na polovinu, ohyb vložte NAD gumu a oba volné konce protáhněte POD gumou do ohybu. Utáhněte. Skauti tomuhle uzlu říkají Prusíkův nebo taky Liščí.

4. Uzel, kterým se pásky navazují na gumu

5. Opakujte se všemi pásky po celém obvodu sukně. Porovnejte, načechrejte. Můžete dozdobit mašlí, tylovými motýlky z dekorací atp.

6. Trpce litujte, že si ji nemůžete zkusit :-)