21ZOBRAZENÍ

Říká se, že ta nejlepší investice je do vzdělání. Sama na sobě můžu potvrdit a hodlám stejně investovat i do svých dětí. Když už se rozhodnete něco se naučit nebo máte děti školou (téměř) povinné, čeká vás nevyhnutelně nákup učebnic.

Určitě už máte za sebou zápis prvňáčků, při kterém jste dostali téměř nekonečný seznam toho, co by budoucí žáček měl zvládat. Případně doma po špičkách chodíte kolem pubertálního potomka, kterého co nevidět čeká maturita a následně přijímačky na vysokou školu.

V obou případech jde mnohé zachránit vhodně a včasně vybranou učebnicí.

Nedávno jsem navštívila jedno z největších knihkupectví v Brně a naprosto mě šokovala nabídka pracovních sešitů pro předškolní výchovu. Proboha, podle čeho se v tom mám orientovat? Nakonec jsem se uklidnila šálkem kofeinu a dala dohromady pár kritérií, které chci, aby moje kniha pro předškoláka splňovala:

- je barevná a to nejen na obálce. Chápu, že černobílá kniha vyjde mnohem levněji, ale ráda si připlatím za upoutání pozornosti dítěte.

- obsahuje různorodé úkoly. Nemyslím si, že by syna bavilo vymalovávat na každé druhé straně obrázek.

- je věkově přiměřená. Někdy žasnu, co si autoři myslí, že předškolní děti zvládají. Kreslení pidičáreček do diagramů podle vzoru, precizní šrafování komplikovaných obrázků… Raději vyberu něco, co bude lehce podstřelené úrovni dítěte, aby alespoň občas zažilo pocit uspokojení.

- staví na konkrétním světě dítěte. Ne, že by předškolák nebyl schopen abstrakce, ale jen do určité míry. Vždy více zaujmou konkrétní, představitelné úkoly typu spoj pejsky s boudami a ne spoj červenou tečku s černou.

- obsahuje jasné instrukce pro rodiče a motivaci pro dítě. Já si ledasco domyslím, ale jsem ráda, když nad tím přemýšlí i autor knížky.

Maturanti to mají trošku složitější, často jim vhodnou přípravnou učebnici doporučí učitel. Pamatuji si, že mi s maturitou z češtiny hodně pomohl přehled středoškolského učiva. Podobné se vydávají téměř pro jakoukoliv zkoušku a rozhodně to nejsou vyhozené peníze.