19ZOBRAZENÍ

Dnes jsem strávila dobrých pět minut hledáním koše na ploše monitoru. Funkce záložek v internetovém prohlížeči pro mě pozbyla svou funkci. Obsahuje pravděpodobně všechny stránky, které jsem kdy navštívila. Včera mi volala paní, kvůli reklamaci varné konvice. Prý už na můj mail poslala dokument, který mám potvrdit a vrátí mi peníze. Bohužel nevím, na který mail, takže mě večer čeká další bojovka. Minulý týden mi zkolaboval vinou jakéhosi rafinovaného viru počítač. P.C. Šaman mi ho oživil a doporučil rozšířit hard disk.

Asi mi to trošku přerůstá přes hlavu. Divím se, že z počítačové mechaniky ještě nelezou zlověstné binární kódy a nesápou se po mém krku. Zachrání mě jedině důkladný virtuální úklid.

 

Uklidím plochu.

Začnu od podlahy :-) Většina programů se při instalaci ptá, kde všude chci zobrazit spouštěcí ikony. Když nic nevyberu, nainstalují se mršky všude. Takže ty hodně používané nechám v dolní liště u tlačítka start a ty méně používané nechám na ploše. Buď a nebo, nemusím je mít na jedné obrazovce dvakrát! Pokusím se je na ploše nějak inteligentně shlučit do příbuzných hnízd. A hlavně – koš přijde odděleně od všeho, kolem něj spousta místa, aby ten bordel nepadal tam, kam nemá.

Vymažu nepoužívaný software.

Pro uživatele Windows malá nápověda: Start – Ovládací panely – Přidat nebo odebrat software. Dost jsem se divila, co všechno mám v počítači. Jestli sdílíte počítač s někým jiným, raději se ho zeptejte, jestli problematický program nepotřebuje. Pokud ano, stačí, když si z plochy odmažete spouštěcí ikony, beztak jsou vám nanic.

Zkontroluju nebo si nechám zkontrolovat antivirový program.

Čas od času je dobré ověřit si, jestli někdo nevyrábí lepší než ten, který mám nainstalovaný. Projedu avirem celý počítač.

Roztřídím dokumenty a reorganizuji složky.

Nepotřebné soubory vymažu, obzvláště obrázky a jiné datové bomby. Zřídka používané archivuji v komprimovaných (zazipovaných) souborech, nejlépe na externím médiu (CD, Flash Disk atp.), odvážlivci na internetu. Mimochodem, už jste vyzkoušeli Google Dokumenty? Extra důležitá data zálohuji (= zkopíruju MIMO počítač).

Uspořádám záložky v internetovém prohlížeči.

Vymažu ty, které pozbyly aktuálnost. Zbývající roztřídím do podsložek.

Uklidím e-mailovou schránku.

Cílem je prázdná složka doručené pošty. V této oblasti už mám docela slušné zkušenosti. Dosáhla jsem toho důsledným mazáním nepotřebných zpráv, označováním otravných jako spamu (podruhé už vám nepřijdou), archivací potřebných a založením složky v e-mailu „K vyřízení“. Krátké reakce píšu hned, složitější házím do složky „K vyřízení“.Osobně používám Gmail od Googlu, který nabízí hodně možností, jak třídit příchozí zprávy. Bývaly doby, kdy jsem potřebovala kontrolovat schránku minimálně jednou za dvě hodiny. Cíleným úsilím jsem se dobrala stavu, kdy mi stačí přihlásit se na mail jednou za den. Drobným bonusem je, že opravdu důležité věci mi přátelé raději volají na telefon. A vzhledem k cenám hovorného jsou skutečně struční :-)

Defragmentuji disk.

V této problematice jsem „blondýna“. Ve skutečnosti netuším, co vlastně počítač při defragmentaci dělá, ale výsledkem je, že běhá rychleji a je na něm víc místa. Takže snad ušetřím za nový harddisk.

Zdobím a krášlím za odměnu.

Najdu si novou tapetu na plochu a uklidňující motiv do webového prohlížeče.

Pokud zde příští týden najdete další článek, vše proběhlo bez vážnějších potíží.