42ZOBRAZENÍ

Je to tak čtrnáct dní, co jsem dostala klíčky od malého, tichého a mého bytu. Radost mi kalila jediná obava – jak se ze 4+1 baráku se sklepem přestěhuju já + 2 děti do 2+kk.

 

Předně jsem se rozhodla, že to, co jsem rok nepotřebovala, to ani nemá smysl stěhovat. Asi jsem to vzala dost radikálně, protože v bytečku mi zbylo ještě pár volných šuplíků i polic. Právě si ohromně užívám svou proměnu z venkovské hospodyňky v panelákovou paničku. On totiž malý byt má oproti velkému baráku se zahradou nesporné přednosti. Vůbec bych je neznala, kdybych nezažila ty roky na vesnici. Jestli i vy toužíte po vlastním domečku, věřte, možná nevíte, co máte v panelákovém bytě.

Rychleji se zařídí

Trvalo mi jen pár dní všechno zařídit tak, aby se tu dalo naprosto pohodlně bydlet. Kdybych to tu chtěla vyšperkovat do designové dokonalosti, zabere mi to možná týden navíc. V baráku jsem tohle realizovala v řádu měsíců až let.

Nestarám se odkud teče teplá voda

Doma jsem byla expertem na zapalování karmy (průtokový ohřívač vody), tedy minimálně do doby než jsme koupili novou. Tady otočím kohoutkem a když neteče, volám na všechny strany.

Topení topí, i když nikdo nepřikládá

Měli jsme topení na dřevo, které samozřejmě každý rok musel někdo sehnat, dovézt, pořezat, naskládat do sklepa a pak celou zimu chodit co 2-3 hodiny přikládat. Pořád mě tu drží přikládací reflex, co dvě hodiny se zvednu, že musím do sklepa naládovat kotel dřevem. A nemusím, ono to hřeje samo :-)

Chodbu a venkovní prostranství uklízí anonymní síla

Nestarám se, kdo odhrne sníh kolem celého paneláku, kdo zamete schodiště. O vše je předem postaráno, ať chcete nebo ne. Bydlela jsem na vesnici, kde k dobrému tónu patřilo každou sobotu leštit venkovní parapety a zametat veškeré chodníky a silnice v okolí domu. Tady to nedělám a nikdo se tomu nediví :-)

Uklizeno za hodinu

I velký čurbes, který umí dvě děti, udělat naprosto v pohodě zvládnu zlikvidovat do hodiny. Velký úklid do hodiny. Ani na ten nepořádek jaksi nezbývá prostor.

Jsme spolu

Máme všichni k dispozici dvě místnosti. Mám takový dojem, že je to tak akorát. V baráku jsme mohli být čtyři a celý den se pomalu nepotkat. Tady to dost dobře nejde.

Některé věci zjevně nejdou

Ono to nevypadá jako moc velká nevýhoda, ale uvažuju takto. Když děti napadne nějaká hloupost – třeba chtěl bych narozeninovou párty ve stylu pirátů s bazénem a obrovskými loděmi z lepenkových krabic, tak když bydlíte v baráku, tak víte, že kdybyste se trochu snažila, tak to dáte dohromady. V bytě to prostě není možné. Tečka. Ach ta úleva :-)