21ZOBRAZENÍ

 
Jsou vynálezy, které změnily svět, dostaly vznešené názvy, byly oceněny významnými cenami a jejich autoři se zapsali do historie.

Jsou ale takové, bez kterých bychom se neobešli a přesto o jejich autorech nikdo nic neví, přestože bychom bez nich nemohli vykonávat ani ty nejběžnější životní úkony.

Mezi tyto vynálezy patří třeba ty, bez kterých by nám  spadly kalhoty, nezapnuli bychom si kabát nebo k sobě nesepnuli dvě důležité části oděvu. Je to spínací špendlík, zipy a poslední spojovací hit v oděvním průmyslu, který pronikl i do jiných  odvětví – suchý zip.

Různé primitivní způsoby spínání kůží a později oděvů se používaly odpradávna. V určitých dobách byly spona na oděvy řazeny mezi šperky a archeologové je dodnes nacházejí na místech starých civilizací,.

Vynálezcem spínacího špendlíku byl podle amerických pramenů Walter Hunt z  New Yorku. Byl to kutil, který se zabýval vším možným a spínací špendlík stvořil náhodou, jako splátku malého dluhu příteli, který jeho tvořivé vlastnosti znal. Podle jiných pramenů však Hunt tento vynález pouze technicky upravil tak, aby byla možná jeho výroba. Kde je asi pravda?

U vynálezce zipů máme už větší jistotu. Byl jím chicagský inženýr Whitcomb L. Judson,  člověk, který neustále něco vynalézal  a vylepšoval. Zip vymyslel na boty svému příteli, který měl problémy s zády. Vynález, který tvořily dvě řada zoubků  si nechal patentovat a v textilním průmyslu se začal používat od roku 1905. Jelikož se však rozevíral, vylepšil jej švédský inženýr Gideon Sundback tím, že vymyslel systém zapadání zoubků do sebe. Zipy pak ovládly kvůli svému snadnému používání celý svět. Název mu dal spisovatel Frankau, který předváděl jeho používání a u rozepnutí a zapnutí vždy naznačil zvuk vynálezu slovem „zip- zapnuto, zip - rozepnuto“.

 Jak už je tak lidstvo líné a chce mít vše jednoduché, a často čerpá své znalosti z přírody, všiml si jednou švýcarský technik de Mestral svého psa, kterému se na chlupy nachytal lopuch. Přišel na to, že když takto zdrsní jednu stranu tkaniny a druhou pokryje jemnými háčky, dosílí stejného efektu. Po dlouhém zkoušení se mu to podařilo. Nový výrobek tak dostal ve svých začátcích obchodní značku Velcro podle jména svého výrobce.