Francouzský prezident Macron jmenoval novou vládu premiérky Borneové

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová a prezident Emmanuel Macron

Novou ministryní zahraničních věcí je diplomatka Catherine Colonnová, přičemž Sébastien Lecornu je novým ministrem obrany. Bruno Le Maire zůstává ministrem financí a Gérald Darmanin ministrem vnitra. Oznámil to v pátek odpoledne generální tajemník Elysejského paláce Alexis Kohler.

Jak informuje kanál France 24, Éric Dupond-Moretti zůstane šéfovat ministerstvu spravedlnosti. Historik Pap Ndiaye je novým ministrem školství. Resort práce povede Olivier Dussopt. Amélie de Montchalinovou jmenovali ministryní ekologické transformace a územní soudržnosti. Brigitte Bourguignonová nahradí ministra zdravotnictví Oliviera Vérana, který dostal nové portfolio – vztahy s parlamentem a demokracii. Politička libanonského původu Rima Abdul Malaková povede resort kultury.

Damien Abad je novým ministrem solidarity, autonomie a problematiky lidí se zdravotním postižením. Marc Fesneau se stal ministrem zemědělství a potravinové suverenity. Stanislas Guerini nahradí v čele ministerstva veřejné služby Amélie de Montchalinovou, která povede resort ekologické transformace a územní soudržnosti. Yaël Braun-Pivetová probere resort francouzského zámoří.

Amélie Oudéa-Castérová je novou ministryní sportu, zodpovědnou také za organizaci letních olympijských a paralympijských her v Paříži v roce 2024. Sylvie Retailleauová dostala na starost resort vysokého školství, výzkumu a inovací.

STRASBOURG, FRANCE – MAY 5, 2018: Street photography of Emmanuel Macron, candidate to the Presidency of France poster on a dedicated campaign agitation area in front of French School Lyceum

První zasedání nové vlády je na programu v pondělí dopoledne. Premiérku Borneovou jmenoval Macron začátkem tohoto týdne, nahradila Jeana Castexa. Ve Francii, která je prezidentskou republikou, se po prezidentských volbách mění vláda. Francouzi si vybírali prezidenta v dubnu, funkci obhájil Emmanuel Macron.

Opozice kritizovala za oddalování jmenování nové vlády. „Francouzi se obávají o budoucnost, ceny elektřiny, paliv, bydlení a potravin, které všechny rostou,“ řekl v pátek pro rozhlasovou stanici Franceinfo v této souvislosti poslanec opozičních Republikánů Julien Aubert.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram